Haberler
Giriş Tarihi : 11-09-2020 12:10   Güncelleme : 11-09-2020 12:10

Selçuk'tan Okulların Açılma Tarihi ile Alakalı Yeni Açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 21 Eylül tarihinde 1. sınıf ve okul öncesi öğrencileri için okulların yüz yüze eğitime başlayacağını, o tarihten itibaren 3 haftalık periyotta diğer sınıflar için de değerlendirmelerini tamamlayıp karar aşamasına geçeceklerini açıkladı.

Selçuk'tan Okulların Açılma Tarihi ile Alakalı Yeni Açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullar ne zaman açılacak sorusuna noktayı koydu. 21 Eylül tarihinde 1. sınıf ve okul öncesi öğrencileri için okulların yüz yüze eğitime başlayacağını ifade eden Bakan Selçuk, o tarihten itibaren 3 haftalık periyodda diğer sınıflar için de değerlendirmelerini tamamlayıp karar aşamasına geçeceklerini ifade etti.

Bakan Selçuk, okulların kademeli ve seyreltilmiş bir şekilde açılacağını duyururken aynı zamanda öğrencilerin okulda süreleri hakkında da bazı açıklamalarda bulundu. Selçuk, okul servislerinin de bu uygulamaya riayet edeceğini belirtti.

Selçuk'un açıklamaları şu şekilde:

"Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okullar, tüm kademe ve sınıflarda yüz yüze eğitime başladı. Ancak biz, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yanayız. Buna göre, 21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece halihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle başlayacağız. İlkokul birinci sınıf öğrencilerimiz uyum haftasında 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak şekilde okullarımızda olacak. 21 Eylül'den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz.

Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öğrencimiz, uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacaktır. Bu kademeler de Sağlık Bakanlığı tavsiye kararları doğrultusunda, sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak, azaltılacaktır ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri kısaltılacaktır. Eğitim, yüz yüze eğitime ek olarak uzaktan eğitim yolu ile devam edecektir. Böylece hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim imkanları bir arada kullanılarak eğitim öğretime devam edilecektir. Sınıf mevcudunda sağlanan azalma, okul servislerine de aynı oranda yansıyacaktır. Yüz yüze eğitimde temizlik ve hijyen konusunda, Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulunun rehberliğinde her türlü tedbiri alıyoruz. Okul hayatını daha önce tecrübe etmemiş olan birinci sınıf öğrencilerimizi; seyreltilmiş sınıflarımız, eğitim programımız, sosyal mesafeye riayet ederek oynayacakları temassız oyunlarımız, titizlikle çalışılmış uyum haftası içeriklerimiz ve elbette ki bu süreci omuzlayacak öğretmenlerimizin gayretleriyle karşılayacağız."