Haberler
Giriş Tarihi : 30-09-2021 14:00   Güncelleme : 30-09-2021 15:14

Senelerdir Öğrencisi Olmayan Fakülteler İçin Milyarca Liralık Harcama

Sayıştay'ın hazırladığı 2020 denetim raporlarında, öğrencisi olmayan fakültelere milyonlarca lira personel maaşı ve çeşitli harcamalar yapıldığını açıkladı.

Senelerdir Öğrencisi Olmayan Fakülteler İçin Milyarca Liralık Harcama

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde öğrencisi olmayan iki fakülte için yapılan harcamalar insanları şaşkınlığa uğrattı. Üniversite bünyesinde 2011 yılında Patnos ilçesinde bilgisayar, mimarlık ve makina bölümleri olan ‘Sultan Alparslan Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi’, 2016 yılında ise Doğubeyazıt ilçesinde ‘İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’ açıldı.

Milyarlarca lira harcanan fakültelere henüz bir öğrenci alınmadı.

"5 Milyar Harcandı"

Dekanlıklarını Vekaleten Rektör Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’un yürüttüğü bu iki fakülte için geçen sürede sadece personel ve cari giderler için yaklaşık 5 milyon lira harcandı.

 

Denetçiler tarafından hazırlanan raporda 2016 yılında kurulan Doğubayazıt İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi için bugüne kadar 139 bin 955 lira, 2011 yılında kurulan Patnos Sultan Alparslan Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi için ise 3 milyon 482 bin 680 TL harcama yapıldığı belirlendi.

Öğrencisi olmayan fakülteler için yapılan harcamaların yıl yıl tespit edildiği Sayıştay tarafından hazırlan raporda, “İhtiyaçlar gözetilmeden fakülte açılması, fiilen atıl duruma gelen fakültelerin kapatılmaması ve cari giderlerinin ödenmesine devam edilmesinin, kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılmamasına yol açtığı değerlendirilmektedir” ifadekleri kullanıldı.