Haberler
Giriş Tarihi : 19-03-2021 01:54   Güncelleme : 19-03-2021 02:02

Şili'de 6 Aylık Bebeğe Yanlışlıkla Çin Virüsü Aşısı Yapıldı

Yetkililer, şu ana kadar bebekte herhangi bir yan etkiye rastlanmadığını aktararak olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Şili'de 6 Aylık Bebeğe Yanlışlıkla Çin Virüsü Aşısı Yapıldı

Şili'de 6 aylık bir bebeğe yanlışlıkla Sinovac'ın geliştirdiği Çin virüsü aşısının yapıldığı bildirildi. Bebekte şu ana kadar bir yan etki görülmediği açıklandı.

Şili’de yerel basında çıkan haberlere göre, bir annenin 6 aylık bebeğini rutin aşılarının tamamlanması için Bio Bio bölgesinde yer alan Tirua kasabasında bulunan aile sağlığı merkezine götürdüğü ve bebeğe yanlışlıkla Çin menşeli Sinovac'ın geliştirdiği Çin virüsü aşısının yapıldığı belirtildi.

Tirua aile sağlığı birimi ise bebeğe Çin virüsü aşısı yapıldığını kabul etti. Bebeğin ailesinin yanlış aşılama ile ilgili bilgilendirildiği ve bebeğin kontrol amaçlı gözlem altında tutulduğu açıklandı. Yetkililer, şu ana kadar bebekte herhangi bir yan etkiye rastlanmadığını aktararak olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Şili’deki İkinci Aşı Skandalı

Şili’de daha önce de ilk dozda Pfizer aşısını olan bir grup insana, ikinci dozda Sinovac aşısı yapıldığı ortaya çıkmıştı. Sağlık Bakanı Enrique Paris düzenlediği basın toplantısında, "Açıkçası bu hatanın San Bernardo (Santiago’nun güney kesimi) bölgesinde 10 kişinin aşılanması sırasında meydana geldiği için üzgünüz. Ancak bunlar belirli vakalar. Durumu açıklığa kavuşturuyoruz" demişti.

Paris, bu kişilerin Pfizer ürünüyle tekrar aşılanacağını açıklamış, ancak ikinci dozun hemen değil 21 gün sonra yapılacağını duyurmuştu.