Haberler
Giriş Tarihi : 09-05-2021 21:29   Güncelleme : 09-05-2021 21:55

Slovak Hükümeti Rus Aşısı Testlerini Tatmin Edici Buldu

Slovakya Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, Rusya'nın ürettiği Sputnik V aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Slovak Hükümeti Rus Aşısı Testlerini Tatmin Edici Buldu

Slovakya Sağlık Bakanı Vladimiz Lengvarsky, Cuma günü yaptığı açıklamada, Rus Sputnik V aşılarının sıhhatinin tespitine yönelik olarak gerçekleştirilen testler konusunda Macaristan'ın Slovakya'ya yardımcı olacağını açıklamış, Macar laboratuvarları ise Sputnik V aşısının güvenilir olduğunu açıklamıştı. 

Bakan Vladimir Lengvarskiy ise söz konusu laboratuvar sonuçları ile ilgili olarak "Rus Sputnik V aşısının Macaristan'da yapılan incelemelerinin sonuçları, her şeyin yolunda olduğunu ortaya koydu" şeklinde konuşmuştu. 

Avrupa İlaç Ajansı'nın onay vermediği Sputnik V aşısını uygulamaya koyan tek AB ülkesi olan Macaristan'dan aşı sıhhati konusunda yardım alan Slovakya'da Igor Matoviç'in başbakanlığındaki Slovak hükümeti Mart ayında 200 bin doz Sputnik V aşısı almış, Rusya'dan aşı alınması nedeniyle çıkan siyasi krizde Matoviç istifa etmek zorunda kalmıştı.

Slovak Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Zuzana Eliasova Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya'dan Sputnik V aşıları hakkında Mayıs ayı sonunda gelecek olan yeni test sonuçlarının beklendiğini duyurdu.

Yeni kurulan hükümet de Rus aşısı alma eğiliminde olsa da eski hükümete yönelen eleştirilerden payını alması bekleniyor.