Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-09-2020 12:38   Güncelleme : 22-09-2020 12:38

Sosyal Güvenlik Alarm Veriyor: Milyarlarca Lira Açık Var

Sosyal güvenlik sistemi geçen yıl verilen açığı şimdiden geride bırakırken, öngörülen açık miktarının da 8 milyar lira üstüne çıktı.

Sosyal Güvenlik Alarm Veriyor: Milyarlarca Lira Açık Var

Sosyal güvenlik sisteminin 2020 yılının ilk sekiz ayı sonunda açık tutarı, iktidarın öngördüğü yıllık açığın 8 milyar TL daha fazlasına tekabül ediyor.

Birgün gazetesinden Nurcan Gökdemir’in haberine göre, salgının etkisiyle dengeleri daha da bozulan bütçeye bir sarsıcı darbe de sosyal güvenlik sisteminden geldi.

Ocak ayında sıfır olan açık, yılın ikinci ayında 6,9 milyar TL, mart ayında ise 1 milyar TL oldu. Salgının etkisiyle bozulan dengeler sosyal güvenlik sistemine nisan ayı itibarıyla damgasını vurdu. Nisanda 8 milyar TL’ye, mayısta 9,2 milyar TL’ye ulaşan finansman açığı, haziran ayında 11,2 milyar TL’ye, temmuz ayında ise 17,3 milyar TL’ye fırladı. Açık, ağustos ayında hız keserek 4,6 milyar TL’ye indi; ancak yıllık hedef, şimdiden 8 milyar TL geride kaldı.

Geçen yılki 39,9 milyar liralık açığı altı ayın sonunda geride bırakan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bozulan gelir/gider dengesi, açığın sürekli büyümesine yol açıyor. Geçen yılın sekiz ayı sonundaki 31,6 milyar TL’lik açığa karşı bu yıl aynı dönemde rakam yaklaşık yüzde 60’lık artışla 50,1 milyar TL’ye çıktı.