Haberler
Giriş Tarihi : 26-01-2021 16:25   Güncelleme : 26-01-2021 16:25

Sosyal Medyada Linç Edilen Erdil Yaşaroğlu'ndan Açıklama

Karikatürist Yaşaroğlu, çizimlerini paylaşan vatandaşlar hakkında davacı oldukları ve bu nedenle evlere baskın gerçekleştirildiği yönündeki iddiaları yalanlarken bu tür davalarının muhataplarının ticari siteler olduğunu ifade etti.

Sosyal Medyada Linç Edilen Erdil Yaşaroğlu'ndan Açıklama

Karikatüristlerin çizimlerinin telif hakkı göz ardı edilerek, hatta imzasız bir şekilde bütün sosyal medya mecralarında paylaşılması ve bu nedenle açılan davalar yıllardır tartışma konusu olmaya devam ediyor. Dün öğretmen olduğunu iddia eden bir sosyal medya kullanıcısının bu konuda başından geçenleri anlatması ve evine gerçekleştirilen baskında çocuklarının 'uzaktan eğitim için kullandığı tabletlerine' dahi el konulmasına ilişkin birçok kullanıcı tarafından da paylaşılan olay, karikatüristlerin büyük tepki görmesine neden olmuştu.

Bugün başarılı Türk karikatürist Erdil Yaşaroğlu'ndan konuya ilişkin bir açıklama geldi. Resmi sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımlarda bulunan Yaşaroğlu, kamuoyu ile 'kimseye izinsiz karikatürlerini yayımladıkları gerekçesiyle dava açmadıkları' bilgisini paylaşırken ilgili floodun paylaşıldığı hesabın 'sıfır takipçili, isimsiz ve yeni açılmış bir hesap' olmasına da dikkat çekti.

Davaların sadece ticari sitelere yönelik olduğunun altını çizen Yaşaroğlu'nun "Bilinçli olarak emeğimizi korumaya çalışmamızı manipüle etmeye çalışan kişilerin gazına gelmeyin" ifadelerine yer verdiği açıklamasının tam metni şu şekilde:

"Sevgili arkadaşlar, dün akşam güzel linç yedim. Çok haklısınız, ben de 2 karikatür için evine 5 polisle baskın yapılmış bir öğretmenin çocuklarının elinden bilgisayarlarının alındığını okusam, çok üzülürdüm.

Önce şunu söyleyeyim, biz kimse için izinsiz karikatür yayınladı diye hukuki olarak ev arama, el koyma talebinde bulunmadık, asla da bulunmayız. Karikatürlerimizden galeri yapan koca haber siteleri bile dahil buna.

Bir de bu flood sıfır takipçili, isimsiz, yeni açılmış, hiç bir gönderisi olmayan hesaptan yazılmış. Gerçek gibi mi geliyor size? Üstelik bu yeni hesabın ilk floodu daha yayınlanır yayınlanmaz, ilk olarak davalı olduğumuz site sahipleri ve şirketler tarafından paylaşılıp yayıldı.

Hadi gerçek diyelim. Biz web sitesi üzerinden şikayette bulunuyoruz. Arkasında kim olduğunu bilmiyoruz. Haklı olduğumuz halde, üzüldüğümüz için sonradan vazgeçtiğimiz siteler var.

Geçen haftalarda da isimsiz bir "sağlıkçı" flood'u aynı yöntemle ortaya çıkmıştı. Yeri gelmişken söyleyeyim, bloğunda karikatür paylaşan öğrenciye açılmış bir dava yok. 58 yaşındaki emekli kadına ya da 70 yaşındaki amcaya da dava açılmadı.

Sosyal medyada ya da Whatsapp'ta karikatür paylaştı diye kimseye suç duyurusu yapmıyoruz. Avatarını karikatür yaptı diye açılmış bir dava da yok. Sadece ticari sitelerle derdimiz.

Şunu da ekleyeyim, biz suç duyurusunda bulunduk diye tutuklanan, nezarethaneye atılan, göz altına alınan kimse de yok. Telif davalarında böyle şeyler olmuyor. Her yazılana inanmayın lütfen.

Uyar kaldır yöntemini söyleyenler var. Bir çoğunu uyardık zaten. Bazıları "kaldırmıyorum, dava açarsan aç" pişkinliğiyle döndü. Yıllarca dergilerimizde, kitaplarımızda yazdık izinsiz kullanmayın diye. İzin isteyen bir çoğuna da izin verdik üstelik.

Bilinçli olarak emeğimizi korumaya çalışmamızı manipüle etmeye çalışan kişilerin gazına gelmeyin arkadaşlar. Sözlüklerde falan da bize giydirip duruyorsunuz (ki orda normal) Ama bari haklı giydirin.

Bi de "bunu paylaşıcam ama dava açarsın, iban yollayın, yolsuz kaldıysan" şakaları da eskidi ve zaten komik değillerdi. Sevgili troller, saldıracaksanız yeni bişey bulun. Sevgiler."