Haberler
Giriş Tarihi : 18-11-2020 12:05   Güncelleme : 18-11-2020 12:23

Soylu ile AYM Arasında Gerginliğe Neden Olan Kararın Gerekçesi Açıklandı

Anayasa Mahkemesi, şehirlerarası karayollarda yapılan gösteri yürüyüşleri düzenlenemeyeceğine ilişkin hükmü iptal ettiği kararın gerekçesini açıkladı.

Soylu ile AYM Arasında Gerginliğe Neden Olan Kararın Gerekçesi Açıklandı

Anayasa Mahkemesi, karayollarında gösteri yürüyüşü düzenlenemeyeceği yönündeki hükmü iptal ettiği kararın gerekçeli kararını açıkladı. AYM, gösteri yürüyüşünün demokratik hak olduğunu belirtti.

AYM, "Anayasa Mahkemesi’nin önceki kararlarında da işaret edildiği üzere toplantı ve gösteri yürüyüşünün başkalarının günlük yaşamlarını bir miktar zorlaştırması kaçınılmaz olup demokratik toplumda bunun hoşgörüyle karşılanması gerekir" ifadelerini kullanarak  toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının Anayasa’nın 34’üncü maddesinde güvenceye alındığı belirtti. Gerekçeli kararda, "Yürüyüşün yapılacağı mekânın belirlenmesinde başkalarının hak ve özgürlüklerine mutlak bir üstünlük tanınması durumunda, sadece belirli yerler gösteri yürüyüşü güzergâhı olacak, geri kalan yerler ise mutlak olarak yasaklanmış alan sayılacaktır. Oysa bazı durumlarda gerçekleştirilecek yürüyüşlerin muhataplarını etkileyebilmesi bakımından düzenlendiği mekânın, seçilen güzergâhın büyük bir önemi bulunmaktadır. Demokratik bir toplumda zorlayıcı bir neden bulunmadıkça kişilerin gösteri yürüyüşünü düzenleyecekleri mekânı seçebilmeleri gerekir" ifadeleri kullanıldı.

Süleyman Soylu AYM Kararına Tepki Göstermişti

AYM'nin "Şehirlerarası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez" hükmünü anayasaya aykırı bularak iptal etmesine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın" ifadeleri ile tepki göstermişti. AYM üyesi Engin Yıldırım ise bu sözlere "Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez" şeklinde cevap vererek bisiklet sürerken çekildiği bir fotoğrafını paylaşmıştı.