Haberler
Giriş Tarihi : 08-03-2021 22:10   Güncelleme : 08-03-2021 22:10

Spotify Türkiye'de En Çok Dinlenen Kadın Sanatçıları Açıkladı

Spotify 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebi ile en çok dinlenen kadın sanatçıları açıkladı. Hem dünya hem de Türkiye için ayrı açıklanan listeler de 1 Ocak – 22 Şubat arasındaki verilerden yararlandı.

Spotify Türkiye'de En Çok Dinlenen Kadın Sanatçıları Açıkladı

Ülkeler ve dünya geneli için farklı alanlardaki kadınlara yer veren Spotify’ın paylaşımı dikkat çekti. Dünya da en çok dinlenen kadın 2.3 milyardan fazla dinlenme ile Taylor Swift oldu. Ünlü sanatçıyı Ariana Grande ve Dua Lipa takip etti. Global kadın sanatçılar arasında ise Halsey, Karol G ve BLACKPINK yer alıyor. Ayrıca Türkiye için de açıklanan sonuçlarda TOP 10 listesinin başını Sezen Aksu çekiyor. Pop müziğin kraliçesi arkasından Zeynep Bastık yer alırken; 3. sırada karşımıza Billie Eilish çıkıyor. TOP 10 Türkiye listesi şu şekilde;

1. Sezen Aksu

2. Zeynep Bastık

3. Billie Eilish

4. Sertab Erener

5. Yıldız Tilbe

6. Taylor Swift

7. Lil Zey

8. Ariana Grande

9. Lana Del Rey

10. Tuğçe Kandemir

Sadece sanatçılar ve müzikler ile değil Podcast yayınlarında da kadınları ön plana çıkartan Spotify; kadın sanatçı ve içerik oluşturucuların sayısının artmasına karşı kendisini sorumlu hissediyor. Desteğini sadece en çok dinlenen kadın sanatçılar gibi listeler ve öne çıkarmalar ile sınırlı bırakmıyor. Bu yıl ses ve müzik dünyasında eşitliği güçlü kılmak, kadınların bu dünyaya olan katkılarını kutlamak amacıyla platform içinde yeni global sekmesi EQUAL’ı da duyurdu. EQUAL, firmanın yaptığı açıklamaya göre sağladığı destekler ile bölgesel ve uluslararası kadın sanatçıları ve içerik üreticilerin yaratıcılıklarına ışık tutmak istiyor.