Haberler
Giriş Tarihi : 03-03-2021 01:14   Güncelleme : 03-03-2021 01:14

Tarihte Bir İlk: Papa Irak'a Geliyor

Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni, Papa Franciscus’un Irak’ı ziyaret edeceğini açıkladı. 

Tarihte Bir İlk: Papa Irak'a Geliyor

Vatikan Sözcüsü Bruni, düzenlediği basın toplantısında tarihi gezi öncesi bilgi verdi.

Papa’nın Kasım 2019’da Tayland ve Japonya’ya yaptığı ziyaretten sonra Çin virüsü salgını nedeniyle 2020’deki dış gezilerini iptal ettiğini hatirlatan Bruni, “Pandemi nedeniyle yaklaşık 16 aydır dış gezi yapılmıyordu. Bu seyahat, Papa’nın 33. dış gezisi olacak. Tarihte ilk kez bir Papa, Irak’a gidiyor. Aynı zamanda Papa, ilk kez nüfusunun çoğunluğu Şii’lerden oluşan bir ülkeye gidiyor.” dedi.

Irak'a düzenlenecek gezinin bölgedeki Hristiyanlarla dayanışma amacı taşıdığını, dinler arası buluşma için bir fırsat niteliğinde olduğunu ve bölge ülkeler için de önemli olduğunun altını çizen Bruni, “Kardeşlik ve umut. Bu iki kelime, Papa’nın Irak ziyaretini özetlememize yardımcı olabilecek iki kelime.” ifadelerini kullandı. 

Vatikan Sözcüsü, Irak’ta Covid-19 vakalarının arttığı bir dönemde Papa’nın ziyaretini neden ertelemediği sorusuna, “Papa’nın Irak’a yapacağı bu seyahat, o topraklara, oranın insanlarına ve Hristiyanlarına sevgi jestidir. Alışık olduğumuz seyahatlerden farklı bir yolculuk olacak. Ülkenin Kovid-19 önlemlerinin dikkate alınması gerekiyor.” cevabını verdi. Genellikle gittiği yerlerde zırhlı araçları binmeyi tercih etmeyen Papa’nın Irak ziyaretinde nasıl bir tutum izleyeceği sorusunu ise Bruni, “Diğer ziyaretlerden farklı güvenlik ihtiyaçlarının olduğu bir geziden bahsediyoruz. Zırhlı araç kullanması muhtemeldir.” sözleriyle yanıt verdi.