Haberler
Giriş Tarihi : 02-04-2021 15:53   Güncelleme : 02-04-2021 15:53

Tarım Kredi Kooperatifi, Çiğ Süt Alımını Durdurdu

Tarım Kredi Kooperatifi'nin çiğ süt alımını durdurduğu iddiaları doğrulandı.

Tarım Kredi Kooperatifi, Çiğ Süt Alımını Durdurdu

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Çiftçiyi haciz kıskacına alan Tarım Kredi Kooperatifleri, çiğ süt toplayan kooperatiflere 'Yemimizi alırsanız biraz süt alabiliriz' teklifi götürdü. Kabul etmeyenlerden çiğ süt alımını bıraktı” ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi Koperatifi'nin yem almayan üreticiden süt alımını durdurduğunu doğrulayan Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin de, ''Kamuoyuna böyle yansıtılmıyor ama süt sanayicileri, üreticiye ‘yemimizi almazsanız, sütünüzü almayız' şeklinde her yıl olduğu gibi bu yıl da yapıyorlar. Kamuoyuna bunu yansıtmak istemiyorlar. Ama böyle bir şey var. Şu an buna Tarım Kredi Kooperatifi de katıldı.

Bunu sanayiciler yapıyor da bir çiftçi kuruluşunun bunu yapmasına anlam veremiyorum. Üreticiye yem baskısı yapmak olur mu? Çiftçinin kendilerinin bir ortağı olduğunu unuttular. Sanayicinin üzerinde bir sanayici oldular.

Yeme son gelen zamlarla birlikte yem ve süt paritesi yine açıldı. Bakalım komite bu konuda ne yapacak, merak ediyoruz. Ama devletimizin sanayici ve yem sektörüne ciddi anlamda bakması lazım. Fırsatçılık yapılıyor ve üretici ciddi anlamda eziliyor. Süt üreticisinin zor durumda olduğu bu günlerde özellikle çiftçi kuruluşlarının üreticinin yanında olması lazım” diyerek Tarım Kredi'nin kanunu yeniden yapılandırması gerektiğini söyledi.