Haberler
Giriş Tarihi : 17-09-2020 15:10   Güncelleme : 17-09-2020 15:10

Taylan Yıldız'ın Gündeme Taşıdığı O Kriz! Valilik İBB'nin Talebine 10 Aydır Cevap Vermiyor

İYİ Partili Yıldız'ın İBB Meclisi'ndeki açıklamalarıyla İstanbul Valiliği'nin İBB'nin metrolarda internet kullanımına ilişkin talebine 10 aydır cevap vermediği ortaya çıktı.

Taylan Yıldız'ın Gündeme Taşıdığı O Kriz! Valilik İBB'nin Talebine 10 Aydır Cevap Vermiyor

İYİ Partili Taylan Yıldız'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nde gerçekleştirdiği konuşma, AKP Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ile girdiği tartışmanın gölgesinde kaldı. Yıldız, konuşmasında İBB'nin İstanbul Valiliği'ne Kasım ayında yaptığı başvuruya 10 aydır dönüş yapılmadığı gerçeğini ortaya çıkarmıştı.

Yıldız, İBB Meclisi'ndeki konuşmasında 16 milyon İstanbullunun internet bağlantısı olmadığı için metrolarda dünyayla bağlantısının koptuğunu kaydetti ve bunun elektrik, su kadar temel bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

26 Eylül 2019 tarihindeki depremi hatırlatan Taylan Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Deprem Sırasında 40 Bin Hemşehrimiz Metro ile Seyahat Ediyordu"

Büyükşehir Belediyemizin övgüye değer bir çabası var. İstanbulluların internete erişimini sağlayabilmek için otobüslerden parklara, meydanlardan, konser salonlarına günlük 1GB ücretsiz WI-FI hizmeti sunarak üstüne düsen görevi yapmaktadır. Bu hizmet İstanbullular tarafından o kadar sevildi ki, 2.7 milyon kullanıcıya ulaştı.

Acil bir durumda metrodaki vatandaşlarımızı hızlı bir biçimde nasıl bilgilendireceğiz. En son 26 Eylül 2019’da yaşadığımız deprem sırasında da, gördük ki güçlü ve kesintisiz bir haberleşme şebekesi taviz veremeyeceğimiz bir zorunluluktur. O gün, o saatte 40 bin hemşehrimiz metro ile seyahat ediyordu. Biz, bugün burada takım elbisesini giyip gelmiş, göğsü kabararak Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi sıfatımızla gezinirken, bize canları emanet edilmiş 40 bin İstanbulluya değil yardım etmek, ulaşamadık bile. Neden? Metrodalar diye.

Valilik, Gelir Üretecek Projeye Cevap Bile Vermemiş

İYİ Partili Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de hem baz istasyonu kurmak hem de ücretsiz WI-FI hizmeti sağlayabilmek için, Valiliğe 5 Kasım 2019’da başvurduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

"Burada amaç iki taraflı iletişimi sağlamaktı. 10 ayı aşkın süredir 16 Milyon İstanbulluyu temsil eden Büyükşehir Belediyemize cevap gelmedi. Kaldı ki Büyükşehir Belediyemize bu projenin hiçbir mali yükü yok. Tam tersine baz istasyonlarından kira geliri sağlayacağız. Ve bu para İstanbullulara hizmet olarak geri dönecek. Ayrıca kuracağımız WI-FI ağı da geliştirdiğimiz ortak bir reklam modeliyle kendi masrafını misliyle karşılayacak. Hem Büyükşehir Belediyemiz para kazanacak, hem de vatandaşımızın en önemli taleplerinden birini karşılamış olacağız."