Haberler
Giriş Tarihi : 12-03-2021 11:49   Güncelleme : 12-03-2021 11:49

TBMM Başkanı Şentop'tan Gergerlioğlu Açıklaması

Gündeme dair konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ''HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun kesinleşen yargı kararı dün akşam Meclis'e geldi'' dedi.

TBMM Başkanı Şentop'tan Gergerlioğlu Açıklaması

Gazetecilerin gündeme dair sorularını cevaplayan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop süregelen anayasa tartışmalarına yönelik olarak 12 Mart Muhtırası üzerinden konuştu.

"Anayasanın ideolojisi olacaksa o ideoloji İstiklal Marşı'dır, olmalıdır. 1972'de Türkiye askeri müdahale ile karşı karşıya kaldı. Bu sistem tartışması bağlamında sistemimiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'dir. 12 Mart'ta Meclis kapatılmıyor. Hükümet istifa ettiriliyor. Hükümetin düşmesi sağlanıyor. Hiç akla gelmeyecek isimlerle teknokrat hükümetler kurduruluyor. Meclis'ten güven oyu da almış. Türkiye öyle bir sisteme kavuşmalı ki uzaktan telkinlerle hükümetin kurdurulduğu bir sistem olmasın idi. 12 Mart bu itirazlarımızın ne kadar haklı olduğunu gösteren bir örnektir. Tüm darbeleri olduğu gibi 12 Mart'ı da lanetliyorum. Türkiye'de bir daha darbeci zihniyetlerin ortaya çıkamayacağını düşünüyorum" şeklinde konuşan Şentop, Meclis'te kurulacak olan "Kadına Karşı Şiddet Komisyonu" hakkında da "Siyasi partilerin üye bildirmesi gerekecek. Komisyon görev taksimi yapacak. Sonra komisyon çalışmalara başlar. Samsun'daki vahşi olayın sonrasında Türkiye'de geniş bir infial meydana geldi. Bu alanda hukuki eksiklikler varsa incelenir. Ortaya çıkan raporu ilgili kurumlarla paylaşacağız" dedi.

Cumhurbaşkanının aylardır sözünü ettiği "reform paketi" hakkındaki soruları "Cumhurbaşkanımız bugün açıklayacak. Biz de oraya yetişeceğiz" şeklinde geçiştiren Şentop fezlekeler hakkında, "Meclis Başkanlığı, gelen fezlekeleri Karma Komisyon'a sevkediyor. Ondan sonraki çalışma Karma Komisyon'un çalışmasıdır. Gergerlioğlu dosyası dün akşam itibariyle gelmiş. Önce bir dosyayı göreyim" dedi.