Haberler
Giriş Tarihi : 08-04-2021 16:39   Güncelleme : 08-04-2021 16:39

'Tedbiri Elden Bırakmayalım' Diyorlar, Orkestra ve Koro Sanatçılarını 200 Kişilik Provaya Çağırıyorlar

TBMM tarafından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasına, Devlet Opera ve Balesi Korosuna, Türk Sanat Müziği Korosuna, Ankara Arena Spor salonunda prova ve kayıt programı gerçekleştirileceği bildirildiği belirtildi.

'Tedbiri Elden Bırakmayalım' Diyorlar, Orkestra ve Koro Sanatçılarını 200 Kişilik Provaya Çağırıyorlar

TBMM, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Balesi Korosu ve Türk Sanat Müziği Korosuna Ankara Arena Spor salonunda prova yapılacağını bildirdi.

Vaka sayılarının patlama yaşadığı bir dönemden geçtiğimizin altını çizen CHP Ankara milletvekili Ali Haydar Hakverdi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Hakverdi şu açıklamayı yaptı:

"7 Nisan 2021 tarihi itibariyle ülkemizde 54.740 vaka görülmüş ve 276 vefat yaşanmıştır. Vaka ve vefat sayısında rekorlar kırılmaktayken söz konusu bu tablonun sorumlusu tıka basa kongreler yapan AKP iktidarıdır. Bu kadar hastalık ve ölüm yetmemiş olacak ki henüz aşı olmayan sanatçılar grubuna provalar ve kayıt görevleri verilmiştir.

12-15 Nisan tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasına, Devlet Opera ve Balesi Korosuna, Türk Sanat Müziği Korosuna, Ankara Arena Spor salonunda prova ve kayıt programı gerçekleştirileceği bildirilmiştir. Söz konusu çalışmanın 4 gün süreceği, bu kayıt ve provalarda yaklaşık 200 sanatçının ve belli sayıda teknik ekibin görevlendirildiği belirtilmiştir. Yapılması planlanan konser programına dâhil olan tüm sanatçılardan ve teknik ekipten şu ana kadar herhangi bir COVİD-19 testi istenmemiştir.

Hastalığın bu kadar yaygın olduğu bir ortamda söz konusu kaydın yapılması ne kadar elzemdir?

Bakanlığınıza, söz konusu konserin yapılması hususunda herhangi bir kurum ya da kişi tarafından baskı yapılmış mıdır?

Özellikle nefesli çalgılar yolu ile provalarda ve kayıtta bulunacak olan tüm sanatçılara ve personele hastalık bulaşması riski bakanlığınız tarafından göz önüne alınmış mıdır?

1- 7 Nisan 2021 tarihi itibariyle 54.740 vakanın ve 276 vefatın olduğu bir ortamda, bu kadar kalabalık bir konser kaydının yapılmasının sebebi nedir?

2- Hastalığın bu kadar yaygın olduğu bir ortamda söz konusu kaydın yapılması ne kadar elzemdir?

3- Bakanlığınıza, söz konusu konserin yapılması hususunda herhangi bir kurum ya da kişi tarafından baskı yapılmış mıdır?

4- Özellikle nefesli çalgılar yolu ile provalarda ve kayıtta bulunacak olan tüm sanatçılara ve personele hastalık bulaşması riski bakanlığınız tarafından göz önüne alınmış mıdır?"