Haberler
Giriş Tarihi : 15-09-2021 14:07   Güncelleme : 15-09-2021 14:07

Timur Soykan: IŞİD'in İntihar Yelekleri İstanbul'da Yapılıyor

Gazeteci Timur Soykan, Halk TV'de IŞİD'in Türkiye'deki varlığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Timur Soykan: IŞİD'in İntihar Yelekleri İstanbul'da Yapılıyor

Gazeteci Timur Soykan, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi 31. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen bir dava dosyasında akıcı bir şekilde Türkçe konuştuğu duyulan IŞİD militanının Ahrar uş-Şam hareketine casusluk yapmakla suçladığı bir kişiyi kafasını keserek katlettiğini anlatmasının ardından Türkiye'de bulunan radikal terör örgütü üyeleri ve örgüt yapılanmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Sorunların kaynağı olarak 'yanlış Suriye politikasını' gösteren Soykan, "Türkiye'de bu tarz bir terör örgütü sorunu yoktu. Aşırı dinci, radikal örgütler yoktu. Bunların olmasının kaynağı yanlış Suriye politikası. Kapıların açılması, Suriye'ye cihatçı savaşçıların girmesinin yolunu açması ve bunun Türkiye'ye ağır faturası" dedi.

''Türkiye'de Örgütleniyorlar''

IŞİD'in dünya tarihinin gördüğü en barbar uygulamalara imza atan ve hücre tipi örgütlenen bir grup olduğunu ifade eden Soykan, ''IŞİD büyük ölçüde yenilgiye uğradıktan sonra kadroları Türkiye'ye kaçtı ve Türkiye'de bir örgütlenmeleri söz konusu. Türkiye'de IŞİD çok ciddi bir şekilde örgütlü bir terör örgütüdür.

2018'de Adana'da Rakka'da kafa kesen bir militan yakalanıyor. 20 Nisan 2018'de Kocaeli'nde IŞİD adına kafa kesen başka biri yakalanıyor. Eylül 2019'da İstanbul'da infaz timinin lideri biri yakalanıyor. Daha sonra Sakarya'da bir güvenlik emiri yakalanıyor. 12 Ocak 2021'de Suruç ve Sultanahmet Katliamlarında bombaları temin eden ve hazırlayıp Türkiye'ye getiren kişi Şanlıurfa'da yakalandı. 24 Mayıs 2021'de Mahmut diye bir Mısırlı yakalanıyor, IŞİD'in bomba uzmanı İstanbul'da yakalanıyor. İntihar yelekleri hazırlıyormuş örgüt için. ABD, istihbarat veriyor onun üzerine yakalanıyor'' şeklinde konuştu.