Haberler
Giriş Tarihi : 11-06-2021 11:00   Güncelleme : 11-06-2021 11:00

Tohum Platformu Kurucusu: Ekmeği 4 TL’ye Yemek Zorunda Kalabiliriz

Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman, 1.5 liraya satılan 200 gram ekmeğin 4 liradan satılmak zorunda kalınabileceğini söyledi.

Tohum Platformu Kurucusu: Ekmeği 4 TL’ye Yemek Zorunda Kalabiliriz

Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman, Türkiye'yi kuraklık sebebiyle zor günlerin beklediğini söyledi. Kuraklık yüzünden gelişimini tamamlayamayan ekmeklik buğdayın birçok yerde saman veya hayvan yemine dönüştürüldüğünü belirten Ataman, gidişat böyle olursa şu an 1.5 liraya satılan 200 gram ekmeğin 4 liradan satılmak zorunda kalınacağını söyledi.

Ataman, 200 gram ekmeğin bugünkü şartlarda dahi 2 lira 13 kuruşa mal edilerek maliyetinin altında satıldığını belirtirken tarımda teknolojiye geçilmemesi halinde ekmek fiyatlarının 4 liranın da üzerine çıkabileceği uyarısında bulundu.

Buğday Tarlaları Hayvan Yemine Çevriliyor

Şubat ayında uyarıda bulunduklarını açıklayan Ataman, 2 milyon tona yakın buğday kaybı beklendiğini aktararak, "Toprağın tavı yağmurun azlığı nedeniyle iyi olmadığından tohumlar güçlenemedi. Can suyunu da alamayınca cılız doğdu. Mart, Nisan aylarında da yağmur olmayınca ya çok verimsiz kaldı ya da hiç başak veremedi. Şu anda bir çok yerde buğdaylar samanlık olarak toplanıyor. Buğday tarlaları hayvan yemine çevriliyor. Yem sanayicileri ekmeklik buğdayı yem ham maddesi olarak satın alıyor" şeklinde konuştu.