Haberler
Giriş Tarihi : 17-11-2020 10:22   Güncelleme : 17-11-2020 10:22

Türk Bilim İnsanı Betül Kaçar NASA'daki Araştırma Ekibini Yönetecek

NASA'nın 5 sene boyunca evrendeki yaşam arama çalışmalarına yön verecek 12 araştırma grubundan oluşan ekibini Türk bilim insanı Prof. Dr. Betül Kaçar yönetecek.

Türk Bilim İnsanı Betül Kaçar NASA'daki Araştırma Ekibini Yönetecek

Amerika'da yaşayan Astrobiyolog Prof. Dr. Betül Kaçar, NASA bünyesinde evrende yaşam arama çalışmalarını yürütecek 12 araştırma grubundan oluşan ekibin başkanı oldu.

NASA’da bu pozisyona getirilen ilk Türk ve en genç insan olan Betül Kaçar, sosyal medyadan yaptığı paylaşımında “Hayallerinizin sınırlarını ancak kendinizin çizebileceğini hatırlatıyorum. Çok çalışın, inat edin, direnin. Hadsiz hayaller kurun” dedi.

2020 başında NASA’da başka bir ekibe dahil edilmiş olan Prof. Dr. Kaçar bununla yetinmeyerek kendi ekibini kurup tekrar NASA’ya başvurdu.

5 yıl sürmesi planlanan projede çalışacak olan Prof. Dr. Kaçar, projeyi “İlk 2 milyar yılın biyolojisini araştıracak, yaşamın neden nitrojen kullandığını soracak, cevapları hem laboratuvarda hem arazide, deneysel sistemlerle araştıracağız. Öğrendiklerimizi evrendeki yaşanabilirliği anlamak için uygulayıp NASA’nın çalışmalarına destek olacağız” şeklinde anlattı.