Haberler
Giriş Tarihi : 02-04-2021 23:04   Güncelleme : 02-04-2021 23:24

Türk Dışişlerinden Haydut Rum Yönetimine: EOKA Bir Terör Örgütüdür

Dışişleri Bakanlığı, Rum terör örgütü EOKA'nın kuruluşunun 66'ncı yıl dönümünü Kıbrıs'ın güneyindeki haydut oluşumun anma törenleriyle kutlamasının ve anısına pul bastırmasının Kıbrıs Türklerini azınlık olarak gören ve onları yok sayan zihniyetin devam ettiğinin kanıtı olduğunu belirtti.

Türk Dışişlerinden Haydut Rum Yönetimine: EOKA Bir Terör Örgütüdür

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ada'nın güneyindeki haydut Rum Yönetimi’nin (GKRY) Rum terör örgütü EOKA'nın 66'ncı yıl dönümünü anma töreniyle kutladığı belirtilerek "EOKA, bizim ve Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin gözünde bir terör örgütüdür" denildi.

Açıklamada, bu terör örgütünün Ada'daki Türk varlığını ortadan kaldırmak için 1963-1974 arasında insanlık dışı katliamlara giriştiği ifade edildi.

"TÜRKLERİ YOK SAYAN ZİHNİYET BUGÜN DE DEVAM EDİYOR"

İnsanlık dışı katliamların acısının hâlen hafızalarda olduğu vurgulanan açıklamada, "Tüm bunlara rağmen GKRY’nin EOKA’nın kuruluş yıl dönümünü hâlâ kutlaması, anısına pullar bastırması, Kıbrıs Türklerini azınlık olarak gören ve onları yok sayan zihniyetlerinin bugün de aynen devam ettiğinin bir başka kanıtıdır" ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu açıklamada, "Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ve Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin, geçmişte olduğu gibi, gelecekte de her zaman güvenliği ve refahı için yanında olmaya devam edecektir" diye bildirildi.