Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 30-05-2021 19:49   Güncelleme : 30-05-2021 19:49

Türkiye, Azerbaycan, Nahçıvan İçin Yeni Bir Dönem: Zengezur Koridoru Açılacak

Türkiye, Azerbaycan ve Nahçıvan arasında açılacak Zengezur koridoru ile Kafkasya’da yeni bir dönem başlıyor. Zengezur koridorunun önemli bir kısmının Ermenistan arazisinde inşa edilmesi gerektiğini belirten Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Böylelikle yeni koridor açılacak ve Türkiye ile Azerbaycan arasındaki bağ daha da güçlenecektir.” dedi.

Türkiye, Azerbaycan, Nahçıvan İçin Yeni Bir Dönem: Zengezur Koridoru Açılacak

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından bugün yayımlanan açıklamaya göre Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’yla görüştü. Ulaşım sektörünün her zaman gündemlerinin ön sıralarında yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, İkinci Karabağ Savaşı’ndan sonra öneminin daha da arttığını kaydetti.

"Türkiye ile Çok Güçlü Bir İş Birliği Geçmişimiz Var"

Aliyev, Önceki yıllarda Türkiye ile hayata geçirdikleri projelerle birlikte yeni projelerin de şimdiden masada olduğuna değinerek, “Çok güçlü bir iş birliği geçmişimiz var. Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun ortak yapımı elbette ayrı bir önem taşıyor. Bildiğiniz gibi burası Doğu-Batı koridorunun önemli bir parçası. Son yıllarda, bu koridordan geçen kargo hacmi arttı.” dedi.

"Türkiye ile Azerbaycan Arasında Yeni Bir Bağlantı"

Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan İkinci Karabağ Savaşı sonrasında artık yeni koridor üzerinde çalıştıklarına dikkat çeken Aliyev, “Bu Zengezur koridorudur. Uluslararası düzeyde de adı zaten Zengezur koridoru olarak belirlenmiştir. Bu, Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni bir bağlantı sağlayacaktır.” dedi.
Aliyev, savaştan sonraki ilk dönemlerde Ermenistan’ın Zengezur koridoruna itiraz ettiğini ancak son dönemlerde bu koridorun kaçınılmazlığı ile ilgili konuları doğru bir şekilde analiz ettiklerini kaydetti.

"2,5 Yıl İçinde Faaliyete Geçecek"

Aliyev, işgalden kurtarılan topraklarda Horadiz’den Ermenistan sınırına kadar demir yolu inşaatına çoktan başladıklarını belirterek bu hattın  2,5 yıl içinde faaliyete geçeceğini aktardı. Diğer yandan Aliyev, Nahçıvan demir yolunun büyük kısmının çalışır durumda olduğunu, eksik kısımlarının yapımı için tüm talimatların verildiğini bildirdi. “Zengezur koridorunun önemli bir kısmı Ermenistan arazisinde inşa edilmelidir.” diyen Aliyev, böylelikle yeni koridorla Türkiye ile Azerbaycan arasındaki bağın daha da güçleneceğini dile getirdi.