Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 26-04-2021 18:43   Güncelleme : 26-04-2021 18:43

Türkmenistan'da Yerli Çoban Köpekleri Alabayların Onuruna Ulusal Bayram

Türkmenistan'a özgü bir çoban köpeği ırkı olan Alabay'ın onuruna ülke artık yeni bir ulusal bayrama kavuştu. Türkmenistan'da pazar günü, Alabayların onuruna kutlamalar ve bir ödül töreni düzenlendi.

Türkmenistan'da Yerli Çoban Köpekleri Alabayların Onuruna Ulusal Bayram

BBC Türkçe'nin haberine göre Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov, Alabay köpeklerine bir ulusal miras sembolü olarak saygı gösterilmesini teşvik ediyor.

Alabay köpekleri ve Akal Teke ırkı atlar, ülkede ulusal gurur kaynakları olarak görülüyor.

Alabay köpekleri için düzenlenen söz konusu törenlerde, köpeklerin görünüm ve atikliklerine göre değerlendirildiği bir yarışma da yapıldı. Devlet Başkanı Berdimuhammedov sınır birliklerinde görev yapan bir köpeği birinciliğe layık gördü. Birincilik ödülü, Berdimuhammedov'un oğlu Başbakan Yardımcısı Serdar Berdimuhammedov tarafından verildi. Türkmenistan basınındaki haberlere göre Başbakan Yardımcısı, başkent Aşkabat'ta Alabay köpeklerinin üretimi için inşa edilen bir tesisin açılış törenine de katıldı.

Alabay köpekleri, Türkmenistan'daki birçok çoban tarafından geleneksel olarak kullanılan bir tür. Ağırlığı 80 kiloyu bulan Alabaylar, dünyanın en büyük köpekleri arasında.

Geçen yıl Devlet Başkanı Berdimuhammedov bir Alabay köpeğinin 6 metre yüksekliğindeki altın kaplama bir heykelini de diktirmişti.