Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 10-01-2021 14:03   Güncelleme : 10-01-2021 14:17

Twitter, Çin'in Uygur Politikasını Çarpıtan Gönderiyi Kaldırdı

İşgalci Çin'in Uygur Türklerine yönelik uyguladığı akıl almaz politikaları meşrulaştırma çabası, Twitter tarafından engellendi.

Twitter, Çin'in Uygur Politikasını Çarpıtan Gönderiyi Kaldırdı

Sosyal medya devi Twitter, Çin’in ABD Büyükelçiliği tarafından Çin Devletinin Uygur Türklerinin çocuk yapmasını kısıtlamaya yönelik uygulamayı öven paylaşımı kaldırdı.

Twitter, Çin hükümetinin Uygurlar arasında “Cinsiyet eşitliği ve üreme sağlığını desteklediğini”, Uygur kadınlarını “özgürleştirdiğini” ve onları “bebek yapma makineleri” olmaktan kurtardığı yönündeki iddiaları içeren paylaşımı, Çin’in Uygur halkını insani niteliklerden yoksun bırakma çabası olarak yorumladı.

Çin, insan haklarını hiçe sayarak milyonlarca Uygur Türküne akıl almaz baskılar uygularken bu politikasını meşrulaştırmak için büyük gayret gösteriyor. Ancak Çin'in bu iki yüzlü tavrı yoğun tepki çekti.

Çin’in ABD Büyükelçiliği tarafından perşembe sabahı yapılan ve cuma akşamı kaldırılan paylaşımın altında Twitter tarafından, “Bu paylaşım Twitter kurallarını ihlal etmiştir” ibaresi konuldu, paylaşımın daha sonra tamamen kaldırıldığı görüldü.

Çin’in Sincan Kalkınma Araştırma Merkezi’nin perşembe günü paylaştığı rapor, “Pekin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı ‘aşırıcılıkla mücadele’ kampanyasının kadınları çocuk yapma seçiminde daha bilinçli ve daha özgür kıldığını” iddia ederek Uygur Türklerine yönelik yapılan kısırlaştırma politikasını gizleme gayretini yansıtıyor.

Çin'e bağlı kurumun raporunda, “radikal görüşlü Uygurların”, kadınları genç yaşta evlendirerek, ülke ortalamasından daha fazla çocuk sahibi olmalarına zorladıkları öne sürülüyor.

Geçtiğimiz aylarda da, Uygurlar konusunda araştırmalar yapan Alman akademisyen Adrian Zenz bir çalışmasında, Pekin’in Uygur nüfusunu kontrol altına almak ve azaltmak için zorunlu doğum kontrol uygulamaları ve kısırlaştırma politikaları izlediğini ortaya koymuştu.