Haberler
Giriş Tarihi : 18-02-2021 13:44   Güncelleme : 18-02-2021 13:44

Twitter Erdoğan'ın Hesabına ''Türkiye Devlet Görevlisi'' Etiketi Koydu

Twitter; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İletişim Başkanı Altun ve bazı Türk yetkili ve kurumun hesaplarını ''Türkiye devlet görevlisi'' olarak etiketledi.

Twitter Erdoğan'ın Hesabına ''Türkiye Devlet Görevlisi'' Etiketi Koydu

Twitter geçen günlerde ''Devlete bağlı hesapları tespit etmek için çalışmalarımızı genişletiyoruz'' başlığı ile duyurduğu karar doğrultusunda müdahale ettiği ülke sayısını 21'e yükseltmişti.

Kararda, yeni sistemde dışişleri bakanları, kurumsal oluşumlar, büyükelçiler ve resmi sözcüler gibi hükümet yetkililerinin etiketleneceği kaydedilmişti.

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un hesaplarının ''Türkiye devlet görevlisi'' olarak etiketlendiği fark edildi.

Twitter, geçen ağustos ayında ABD, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin'den bazı resmi hesapları etiketlemişti. Ancak medya alanında, Rusya ile Çin'in medya kuruluşları ''Devlet destekli'' diye etiketlenirken, BBC, Voice of Amerika, Deutsche Welle gibi batı medya kuruluşları bu etiketlemeden muaf bırakılmıştı.

Sputnik ve RİA Novosti'nin bağlı olduğu Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı da, söz konusu uygulamanın çifte standart olduğunu açıklayarak batı medyasına yönelik de aynısının yapılmasını beklediklerini açıklamıştı.

Diğer yandan alınan bu son kararla birlikte Twitter'ın ''Devlet destekli bilgi operasyonu yürütmekle'' suçladığı İran, Suudi Arabistan, Sırbistan, İspanya, Türkiye, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Honduras, Ekvador, Mısır ve Küba etiketlenmiş oldu.