Haberler
Giriş Tarihi : 15-07-2021 11:43   Güncelleme : 15-07-2021 11:43

Twitter'dan En Fazla İçerik Kaldırma Talebinde Bulunan Dördüncü Ülke Türkiye

Twitter'ın 2020 raporuna göre, haber içeriklerinin kaldırılması talebinde büyük artış yaşandı.

Twitter'dan En Fazla İçerik Kaldırma Talebinde Bulunan Dördüncü Ülke Türkiye

Twitter tarafından yılda iki sefer yayımlanan şeffaflık raporunun Temmuz-Aralık 2020 dönemine ilişkin verileri yayımlandı. Buna göre, dünya genelinde 199 gazeteci ve haber kaynağının teyit edilmiş hesaplarına ait içeriğin kaldırılması için hükûmetlerden şirkete 361 yasal talep geldi.

Ocak-Haziran 2020 dönemine kıyasla yüzde 26'lık bir artışa tekabül eden taleplerde Hindistan başı çekti. Hindistan hükümetinin gazeteci ve haber kaynaklarına ait içerikleri kaldırma talebi bu yıl ilk kez ABD'den gelen talepleri geride bıraktı.

Twitter'ın raporuna göre şirkete toplamda dünya genelinde 38 bin 500 içerik kaldırmaya yönelik yasal talep geldi. Şirket, bu talebimn yüzde 29'unu karşıladığını ifade etti.

Türkiye Dördüncü Sırada

Toplam bilgi talebinde ise şirkete 14 bin 600 başvuru iletildi. Şirket, bu taleplerin yüzde 30'unu tamamen veya kısmen karşıladığını belirtti.

Twitter'a en fazla içerik talebinde bulunan ülke Japonya olurken, daha çok uyuşturucu madde ve kullanımı, müstehcenlik ve para aklama ile ilgili yasalara atıfla bulunulan talepler dünya genelinde şirkete iletilen talebin yüzde 43'ünü oluşturdu.

İkinci sırada Hindistan yer alırken, üçüncü sırada ise Rusya geldi. Rusya'dan gelen taleplerinin çoğunda intiharların teşvikini önleme yasasına atıfta bulunulduğu duyuruldu.

Türkiye ise Twitter'a en fazla içerik kaldırma talebinde bulunan dördüncü ülke oldu. Türkiye'nin talepleri dünya genelinden iletilen içerik kaldırma talebinin yüzde 10'unu oluşturduğu bildirildi.

Türkiye'den gazeteci ve haber kaynaklarına ait hesap ver içeriklerin yanı sıra toplamda 5 bin 336 bilgi talebi gitti. Bunlardan 200'ü acil, 3 bin 657'si rutin, bin 479'u ise birleşik talep olarak gerçekleşti. Bu oranla Türkiye dünya genelindeki bilgi talebinin yüzde 5'ini oluşturdu.

Rapora göre; Türkiye, söz konusu dönemde toplamda 49 bin 525 yasal talepte bulunuldu. Bunların 7 bin 70'i mahkeme kararı iken, 42 bin 455'i diğer yasal talepler olarak gerçekleşti.