Haberler
Giriş Tarihi : 10-03-2021 13:18   Güncelleme : 10-03-2021 13:18

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu: Geçiş Ücretleri Çok Uygun

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, köprü ve otoyol geçiş ücretleri hakkında “Geçiş ücretleri dünya standartlarına göre çok uygun” dedi.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu: Geçiş Ücretleri Çok Uygun

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, AKP döneminde birçok proje için kullanılan “Kamu-özel işbirliği” (KÖİ) modeline ilişkin soruları cevapladı.

Model, 2020 yılı için garanti ödemelerine toplam 18,8 milyar TL bütçeden pay ayrılmıştı. Bu payın büyük kısmı ise ulaşım sektöründe yapılan projelere ayrıldı.

Karaismailoğlu, garantili yapılan bu ulaşım projelerinde geçiş ücretlerinin yüksek olmadığını söyledi ve “Geçiş ücretleri neden bu kadar pahalı?” sorusuna, “Geçiş ücretleri tam tersine dünya standartlarına göre çok uygun. Kilometre başına ödenen rakamlara baktığınız zaman bu tabloda çok makul yerlerde kalıyoruz'' cevabını verdi.

''Bunu o bölgelerin GDP'si ile oranlamak gerekiyor ancak o zaman doğru karşılaştırma yapabiliriz. Projelerin yapıldığı bölgelerin GDP'sine baktığınız ve oranladığınız zaman bile gayet avantajlı konumdayız.” diyen Karaismailoğlu’nun düşük olduğunu savunduğu ücretler şu şekilde:

- Osmangazi Köprüsü’nde en düşük araç sınıfı (motosikletler) için belirlenen geçiş ücreti 103 TL

- İstanbul-İzmir otoyolunda ise geçiş ücreti 2021 yılında 367 TL