Haberler
Giriş Tarihi : 19-02-2021 14:56   Güncelleme : 19-02-2021 14:56

Uygur Türkü Çocukları Ailelerinden Ayıran Çin Kendi Ülkesindeki Çocuk Sınırlamasına İlişkin Politikayı Kaldırmayı Planlıyor

Çin hükümeti, düşen doğum oranlarını yükseltmek için ülkenin kuzeydoğusundaki bazı eyaletlerde nüfus planlama ve çocuk sınırlamasına ilişkin politikayı kaldırmayı planlıyor.

Uygur Türkü Çocukları Ailelerinden Ayıran Çin Kendi Ülkesindeki Çocuk Sınırlamasına İlişkin Politikayı Kaldırmayı Planlıyor

Çin'in aile planlaması ve tek çocuk politikası, ülkenin hızla artan nüfusunu kontrol altına almak için 1970'li yıllarda kademeli şekilde yürürlüğe girmiş ve kentlerde yaşayan ailelere tek çocuk sınırlaması getirilmişti. Kırsalda yaşayan ailelere ise ilk çocuklarının kız olması halinde ikinci çocuğa izin verilmişti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamada, eskiden ülkenin sanayi bölgesi olan kuzeydoğudaki Heylongciang, Cilin ve Liaoning eyaletlerinde aile planlama politikasının kaldırılmasının ekonomi, sosyal istikrar ve temel kamu hizmetlerine etkisinin incelenmesi için araştırma gerçekleştirilebileceği bildirildi.

İlgili eyaletlerdeki genç nüfusun başka şehirlere çalışmak için gittiği ve bunun bölgedeki ekonomik sistem, endüstriyel yapı ve sosyal politikalardaki sorunları yansıttığı belirtilen açıklamada, çocuk politikasının değişmesi durumunda nüfusun artışı ve bunun getireceği sosyal risklerin analiz edilmesi gerektiği kaydedildi.

Heylongciang, Cilin ve Liaoning'de yapılacak bu çalışmanın nüfus politikasının tamamen kaldırılması konusunda "Pilot program" olarak hizmet etmesi bekleniyor.

Bu gelişme sonrasında Doğu Türkistan'da küçük çocuklara eziyet ederek çocukları ailelerinden ayıran Çin'in, kendi nüfusunu arttırmak için politikasını değiştirmesi dikkat çekti. 

Bir yanda nüfusunu çoğaltmak ve ailesinin yanından ayrılan genç nüfusa engel olmak için çabalayan Çin yönetimi, diğer yanda “Sizin vicdanınız yok mu? Sizin çocuklarınız yok mu? Siz niye böyle yapıyorsunuz? Benim kardeşim nerede?  Kardeşimi dört senedir görmüyorum” diyerek isyan eden Uygur Türk’ü ufak kız çocuğu gibi onlarca masum insan.

Daha önce Çin yönetimi tarafından toplama kamplarına gönderilen Doğu Türkistanlı Uygur ve Kazak çocukların tutulduğu kampların görüntüleri ortaya çıkmış, çocukların, ebeveynleriyle sadece ayda bir defa, görevlilerin nezaretinde görüntülü görüşmesine izin verildiği, ailesiyle görüşemeyen çocukların psikolojisinin bozularak deterjan içtiği ortaya çıkmıştı.