Haberler
Giriş Tarihi : 04-04-2021 15:07   Güncelleme : 04-04-2021 15:07

Uzmanlar Uyarıyor: Yaklaşık 1 Milyon Vatandaşımız Çin Virüsü Taşıyor

Son iki haftalık sürede, Çin virüsü kapanların ve ölenlerin sayısı ikiye katlandı. Uzmanlara göre mevcut tablonun ağır vaka ve ölüm sayılarına etkisini 10 gün sonra göreceğiz.

Uzmanlar Uyarıyor: Yaklaşık 1 Milyon Vatandaşımız Çin Virüsü Taşıyor

Türkiye'de Çin virüsü salgınında vaka rekoru kırıldı. İki haftalık sürede Çin virüsü kapanların ve ölenlerin sayısı ikiye katlandı. 19 Mart’ta 21 bin 30 vaka ve 87 ölüm varken 3 Nisan’da ise 44 bin 756 vaka ve 186 ölüm kayıtlara geçti.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, yaşanan durumu, “Ülke genelinde tespit edilebilen vaka sayısı 40 bine ulaştı ancak asemptomatik ve tespit edilemeyen hastaları da hesaba kattığınızda bu rakamın 300-350 bin arasında olduğunu tahmin ediyoruz” dedi. Vaka sayılarının gizlenmesi gibi bir durumun olmadığını ancak asemptomatik hastaların, Çin virüsüne yakalandıklarının farkında olmadıkları için böyle bir durumun ortaya çıktığını belirten Dr. Tamur, şöyle konuştu:

"Sadece İstanbul’da tespit edilen vaka sayısı 9 bin"

“İstatiksel olarak bir Kovid-19 vakası yakaladığınızda 8-10 arasında vaka kaçmış olur. Bunun nedeni asemptomatik kişilerin hastalığı hayata geçirmesidir. Bu kişiler hasta olduklarını bilmezler ve test yaptırmaya gitmezler. Ancak taşıyıcı olduklarından virüs yayılmaya devam eder. Şu an için test pozitif oranı yüzde 16-17’yi geçmiş durumda. Bir aile hekimine 17-18 pozitif vaka oranı söz konusu. 5 bin aile hekimi olduğunu düşünürsek, sadece İstanbul’da tespit edilen vaka sayısı 9 bin diyebiliriz. En büyük sorun, temaslıların, testi pozitif çıkanlar tarafından saklanıyor olması. Filyasyonda da sıkıntılı bir dönemdeyiz. 40 bin vaka, 30 bin hane demektir. 30 bin haneyi sorgulamak kolay değil.”

"10 Nisan’da, bugünden çok daha kötü bir tablo göreceğiz”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmail Balık'ın tespitleri de şöyle:

“Ülke genelindeki vaka sayısının 350-400 bin arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Varyant virüs yüzde 80 daha bulaşıcı bir özellik sergiliyor. Üçüncü dalganın zirve noktasında tespit edilen vaka sayılarının 50-55 bin bandında olması muhtemel. Ülke olarak pandeminin en büyük vaka krizini yaşıyoruz. Şu anki yoğun bakım ve ölüm tablosu 20 binli vakaların yansıması. Son bir haftalık tablonun yoğun bakım ve ölümlere etkisi ise 10 gün sonra tam olarak ortaya çıkacak. 10 Nisan’da, bugünden çok daha kötü bir tablo göreceğiz.”

"Virüsü taşıyanlar milyon bandında"

Mevcut vaka tablosundaki rakamın test sayısına bağlı olarak tespit edilebilen kişiler olduğunu dile getiren Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise şu değerlendirmeyi yaptı

“Mevcut vaka tablosunu ne yazık ki 10 katı fazla düşünmemiz gerekiyor. Bu durum asemptomatik hastaların durumundan kaynaklı. Aktif vaka sayısının 300 bine yakın olduğu açıklandı. Toplam vaka sayısı için de ‘Bir yakalanan 10 kaçan’ kuralını hesaba katarsak, virüsü vücudunda taşıyan ve etrafa bulaştırma potansiyeli olanların milyon bandında olduğunu anlarız. Tarama testlerinin ciddi olarak artırılması gerekiyor. Mevcut tablonun ağır vaka ve ölüm sayılarına etkisini 10 gün sonra göreceğiz. Ne yazık ki ölüm oranları ve yoğun bakımlarda 10 gün sonra daha yüksek rakamları görmek kaçınılmaz.”

"Sanıldığından daha kötü bir durumdayız"

Halk sağlığı uzmanı Cavit Işık Yavuz ise konuya ilişkin şöyle konuştu:

“En büyük sorunumuz detaylı verilerin açıklanmıyor olması. Pandeminin literatür rakamı 8,9 kattır. Yani bir tespite karşı 8,9 kişi tespitten kaçmış sayılır. Tespit edilen vaka sayısının sekiz katı kadar Kovid-19 bulaşan vatandaş olduğunu düşünüyoruz. Mutant virüsün yayılım ve bulaşma hızını da hesaba katarsak tablo sanıldığından daha kötü. Vatandaşlarımızın çok dikkatli hareket ederek mümkün olmadıkça kalabalık ortamlarda bulunmamaları gerekir.”

"Toplumsal bağışıklık için 130 milyon doz aşının 4 ay içinde yapılması gerekiyordu"

TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Kazım Doğan da şu tespitleri yaptı:

“Test pozitif oranı yüzde 20 sınırına dayanmış durumda. Mevcut tespit edilenlerin dışında 7-8 kat daha fazla vaka olduğunun bilinmesi gerekir. Test sonucu negatif olup klinik bulgusunda Kovid-19 saptanan kişiler, Kovid-19 vakası olarak kayıtlara geçmiyor. Maalesef vatandaşlar geçim derdinden dolayı aile içindeki temaslı kişileri saklamaya başladı. Toplumsal bağışıklık için 130 milyon doz aşının 4 ay içinde yapılması gerekiyordu. 15 Ocak’tan bu yana birinci doz 9 milyon, ikinci doz 6 milyon olmak üzere, aşılanan vatandaş sayısı 15-16 milyon civarında.”