Haberler
Giriş Tarihi : 17-07-2021 12:33   Güncelleme : 17-07-2021 12:33

Van'da Eylemler 15 Gün Süreyle Yasaklandı

Van'da, gösteriler, yürüyüşler ve açık hava toplantıları 15 gün süreyle yasaklandı.

Van'da Eylemler 15 Gün Süreyle Yasaklandı

Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Anayasa ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile birlikte saldırı olaylarının önüne geçilmesinin planlandığı bildirildi.

Vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, terör örgütlerinin planlarının bertaraf edilmesi, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin, genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının engellenmesinin hedeflendiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Van ili coğrafi sınırları içerisinde 18 Temmuz tarihinden geçerli 01 Ağustos tarihi de dahil olmak üzere 15 gün süre ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları 2911 Sayılı Kanun'un 17. Maddesi'ne istinaden yasaklanmıştır. İlimizde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması, açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması, 5442 sayılı İl idaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında mülki idare amirinin iznine bağlanmıştır."