Haberler
Giriş Tarihi : 27-04-2021 13:30   Güncelleme : 27-04-2021 13:30

Vatandaşa Destek Konusunda Hükümet Sustu, Mansur Yavaş Konuştu

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tam kapanma açıklamasında vatandaşa maddi hiçbir destek açıklamasında bulunmazken Mansur Yavaş 100 milyon TL'lik destek paketi açıkladı.

Vatandaşa Destek Konusunda Hükümet Sustu, Mansur Yavaş Konuştu

Çin virüsüyle mücadelede tam bir hezimet içerisinde olan Türkiye, tam kapanmaya gidiyor. Tam kapanmayı açıklayan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşa destek olarak hiçbir paket açıklamazken, vatandaşın imdadına belediyeler yetişti.

İlk destek paketi açıklamasının geldiği Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, pandemi sürecinde işini kaybeden esnaf ve sektör çalışanları ile sosyal yardım almakta olan 232 bin 351 aileye 100 milyon TL'lik destek paketi hazırlandığını bildirdi.

Vatandaşa "Sevgili Ailem" sözleriyle hitap eden Mansur Yavaş, hem daha önce sözünü verdiği "Başkent Kart" projesinin hayata geçişini hem de destek paketini duyurdu. ABB Başkanı Yavaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Seçimlerden önce söz verdiğimiz, sosyal yardım alan ailelerimizin desteklerden uygarca faydalanabileceği Başkent Kart projemizi hayata geçiriyoruz. Bu sayede artık Ankara’da alan el veren eli görmeyecek, bir tüccar zengin edilmeyecek, yardım ekonomisi tüm kente yayılacak ve aileler standart paketleri değil, ihtiyacı olan ürünleri serbestçe seçerek alabilecekler. Bu vesile ile sizlere Ramazan ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 100 milyon liralık büyük destek paketimizi açıklamak istiyorum. Basımı ve dağıtımı tamamlanan 113 bin ailenin Başkent Kartına 400’er lira tanımlayacağız. Pandemi nedeniyle kapanan sektör temsilcileri ve çalışanları ile geliri azalan esnaflardan oluşan 18 bin 500 kişiye 400’er lira nakit ödeme yapacağız” ifadelerini kullandı.

"Başkent Kart" projesinden yararlanan vatandaşların kartlarına yapılan yüklemeleri takiben kısa mesaj yoluyla bilgilendirme yapılacağını duyuran Başkan Yavaş, “Bu yeni destek anlayışımız sayesinde, kartlara yüklenen ya da nakit yatırılan ekonomiden semtlerdeki bütün esnaflarımız yararlanacaktır. Kart basımı bayram sonrasına kalan aileler ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızdan oluşan 100 bin 851 aileye ise 470 lira tutarında gıda kolisi dağıtımını bu hafta içi tamamlayacağız. Böylece Mübarek Ramazan ayında 232 bin 351 aileye 100 milyon lira destek sağlamış olacağız” açıklamasını yaptı.