Haberler
Giriş Tarihi : 10-10-2020 13:55   Güncelleme : 10-10-2020 13:55

'Vergilerimle Maaş Alıyorsun' Cümlesi Hakaret Sayıldı!

"Vergilerimle maaş alıyorsun" demek, mahkemece hakaret olarak kabul edildi.

'Vergilerimle Maaş Alıyorsun' Cümlesi Hakaret Sayıldı!

İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kızıyla birlikte giden N.K.'nın, görev yapan doktora "Önce benim kızıma bakacaksın, benim vergilerimle maaş alıyorsun" sözleri mahkeme tarafından hakaret sayıldı.

Doktor K.H.'nı Avukatı olan  Alperen Cihan Çetinkaya kararım emsal nitelikte olduğun belirterek, "Bu cümle şeref ve saygınlığı rencide ediyor. Bu kararla birlikte vatandaşlar bu tarz sözleri artık bu kadar rahatlıkla sarf etmemeye başlayacaklardır" ifadelerini kullandı.

İzmir'de yaşayan N.K., 10 Aralık 2019'da rahatsızlanan kızını Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne götürdü. N.K.’nın kızıyla ilgilenmesini istediği doktor K.H., "Birazdan sizinle ilgileneceğim. Öncelikli acil hastalara bakmam gerekiyor" şeklinde cevap verdi. İddiaya göre,  N.K., "Kızıma önce bakacaksın. Sen kim oluyorsun da karar veriyorsun? Benim vergilerimle maaş alıyorsun" diyerek, bağırmaya başladı.

"Beyaz kod" kullanan doktor K.H., kendisine hakaret ettikleri sebebiyle N.K. ve kızı D.A hakkında şikâyetçi oldu. Şikâyet üzerine anne-kız hakkında dava açıldı. Hâkim karşısına çıkan N.K., verdiği ifadede pişman olduğunu belirtip, "Hakaret etmek amacıyla söylemedim. Zaten benim vergilerimle maaş aldığı da doğru. Haksızlığa uğradığımı düşündüğüm için söyledim" diyerek beraatini talep etti.

Mahkeme, N.K.'nın sözlerinin hakaret kapsamında değerlendirirken, sanığın 304 gün adli para cezasına çarptırılmasına hükmetti. D.A. ise beraat etti.

Doktor K.H.'nın avukatı Alperen Cihan Çetinkaya, alınan kararın emsal nitelikle olduğu söyledi. Çetinkaya, "Yargıtay'ın bu tarz konularda verdiği beraat kararlarının çok fazla olduğunu biliyoruz. Çünkü bu cümlenin hakarete tabi olmadığını iddia edenler çok fazla. Bu kararı baz alıp ilerleyenler de oldu. Ancak bu kararın emsal oluğunu düşünüyoruz. Zihinlerde bu cümlenin ağır eleştiri kapsamında değerlendirilmesi kısmının silinmesi gerekiyor. Kamu çalışanlarımıza karşı kullanılan polislerimize kullanılan bu cümlenin suç teşkil etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu cümle şeref ve saygınlığı rencide ediyor" ifadelerini kullandı.