Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 01-01-2021 22:46   Güncelleme : 01-01-2021 22:52

Yakutistan'da En Az 20 Bin Yıllık Gergedan Fosiline Rastlandı

Rusya'ya bağlı Türk yurdu Yakutistan Özerk Bölgesinde bulunan Tirekhtyakh Nehri kıyılarında yaşayan bir kişi, şans eseri binlerce yıllık bir fosil kalıntıya rastladı. 

Yakutistan'da En Az 20 Bin Yıllık Gergedan Fosiline Rastlandı

Uzmanlar tarafından inceleme altına alınan kalıntının bir tüylü gergedana ait olduğu belirlendi. Gergedanın toynakları, dişleri ve iç organları hâlâ sağlam bir şekilde duruyordu. Bununla birlikte hayvanın kalın kürkünün bir kısmı hâlâ üzerindeydi. Hayvanın boynuzu vücudunda olmasa da araştırmacılar, kırılmış boynuzu da yakın civarda bulmayı başardı.

Kalıntıyı derinlemesine inceleyen araştırmacılar, yaptıkları duyuruda kalıntısı bulunan gergedanın bundan 20 ila 50 bin yıl önce yaşamış olduğunu açıkladı. Gergedan, bugüne kadar en sağlam şekilde bulunan antik gergedanlardan biriydi. Yapılan araştırmada gergedanın 3-4 yaşında olduğu ve öldüğü sırada annesinden uzakta yaşadığı ortaya çıktı. Hayvanın boğularak öldüğü tahmin ediliyor.

Sibiryalı araştırmacılar, hayvanın kaç yıl önce öldüğünü tam olarak belirleyebilmek için kalıntıyı laboratuvara götürecekler. Burada radyokarbon işlemine tabii tutulacak hayvan kalıntısının aynı zamanda cinsiyetinin ne olduğu da öğrenilecek. Fakat gergedanın götürülmesi için önce gergedanın bulunduğu yer ile Yakutsk şehri arasındaki yolun açılması gerekiyor.

Bir örneği geçtiğimiz günlerde bulunan yünlü gergedanlar, bundan yaklaşık 14 bin yıl önce nesilleri tükenmeden önce Avrupa ve Kuzey Asya bölgelerinde yaşıyorlardı.