Haberler
Giriş Tarihi : 23-03-2021 15:35   Güncelleme : 23-03-2021 15:35

Yavru Köpek Dora'yı Katleden Ozan Öztürk'ün Tutuklanması Talebi Reddedildi

Sarıyer’de çalıştığı iş yerinde üç aylık köpek Dora’yı yere vurarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Ozan Öztürk hakkındaki tutuklama talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Yavru Köpek Dora'yı Katleden Ozan Öztürk'ün Tutuklanması Talebi Reddedildi

İstanbul Sarıyer’de bir iş yerinde çalışan Ozan Öztürk, üç aylık yavru köpek Dora’yı yere vurarak öldürmüş, ardından olay yerinden kaçmıştı. Olay anı iş yerinin güvenlik kamerasına yansımış, çarpmanın etkisiyle hayatını kaybeden köpeğin sahipleri Öztürk'ten şikayetçi olmuştu.

3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Öztürk, İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Öztürk savunmasında “Her şey kamera kayıtlarında görülmektedir. Söyleyecek fazla bir şey yok. Şikayetçi ile aramda herhangi bir husumet bulunmamaktadır. Olay günü köpek beni ısırınca bir anda bu eylemi yaptım. Daha sonra arkadaşımla beraber köpeği veterinere götürdüm” dedi.

Köpeğin sahibi müşteki Cihan Kahya’nın avukatları Cansu Susesi ve Cansın Mayda ise “Köpek yavrudur. Henüz üç aylık olduğu için diş gelişimi tamamlanmamıştır. Görüntülerden anlaşılacağı gibi köpeğin ısırması gibi bir durum yoktur. Sanığın eylemi köpeğin ısırmasıyla orantılı değildir. Şikayetçiyiz. Sanık, köpeğin peşinden giderek onu kovalayarak yakalamış ve canice hisle vurarak öldürmüştür. Sanığın tutuklanarak en üst hadden cezalandırılmasını istiyoruz” diyerek sanık Öztürk’ün hakkında daha önce de hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı bulunduğunu hatırlatarak, mahkemelere bu hususta ihbarda bulunulmasını talep ettiler.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi adına avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu ise davaya katılma talebinde bulunarak “Sanığın en üst hadden cezalandırılmasını talep ediyoruz. Üç aylık bir köpeğin ısırmasından değil, dişlemesinden bahsedebiliriz” dedi.

İstanbul Barosu’nun suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle katılma talebini reddeden mahkeme, sanığın tutuklanmasını talebini de reddetti. Duruşma ertelendi.

Sahipli Hayvan Mal Statüsünde

Duruşma sonrasında yazılı açıklama yapan şikayetçi avukatlarından Cansın Mayda ''Ne yazık ki mevzuatımızda sahipli hayvan, çok acı bir şekilde söylüyorum ki mal statüsündedir. Canlı olan, acıyı, sevgiyi hisseden, duyguları olan varlıkların mal olarak değerlendirilmesi bizlerin hayvan hakkı savunucularının kanayan yarasıdır. Yeni yasayla birlikte yapılacak düzenleme ile hayvanların bu statüden çıkacağını ümit ediyoruz. Dora ve bugüne kadar insanlar tarafından zarar verilmiş bütün canlılar için savaşımız her daim devam edecektir” dedi.

Avukat Cansu Susesi ise “Toplumun en zayıf halkası olan hayvanları, yasama ve yargı yoluyla korumak devletin görevidir. Yeni yasa acilen yürürlüğe girmelidir'' diyerek hayvan hakları yasasının durumunu hatırlattı.