Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 02-02-2021 11:30   Güncelleme : 02-02-2021 11:30

Yavuz Hırsız Ev Sahibini Bastırırmış: Ermenistan Azerbaycan’ı AİHM’e Şikayet Etti

Ermenistan hükumeti, Karabağ Savaşı'nda aldığı yenilginin ardından İnsan Hakları Sözleşmesi’ni pek çok bakımdan ihlal etmek ile itham ettiği Azerbaycan hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulundu.

Yavuz Hırsız Ev Sahibini Bastırırmış: Ermenistan Azerbaycan’ı AİHM’e Şikayet Etti

Ermenistan, Azerbaycan karşısında aldığı yenilginin ardından cephede elde edemediğini uluslarası arenada elde etmeye çalışıyor.

Karşısında mağlup olduğu Azerbaycan'ı AİHM'e şikayet eden Ermenistan’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) temsilciliğinin açıklamasında, "Ermenistan, 44 günlük savaş ve onu izleyen süreçteki insan hakları ihlalleri nedeniyle 1 Şubat’ta Azerbaycan hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulunmuştur" denildi.

Erivan’ın AİHM’e yaptığı suç duyurusunda Azerbaycan, "Karabağ ve Ermenistan sakinlerinin yaşama, insani muamele görme, mülk edinme ve aile hayatı haklarını" ihlal etmekle suçlanıyor. Ermeni askerlerin Azerbaycan ordusundan esir aldıkları kişilere yaptıkları işkenceler henüz unutulmamışken "yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış" misali yapılan şikayet Ermenistan'ın çıkar sağlamak uğruna her yolu denediğini gözler önüne seriyor. Bir Azerbaycan askerinin naaşının ateşe verilmesinin görüntüleri ise tazeliğini koruyor.