Haberler
Giriş Tarihi : 03-05-2021 14:20   Güncelleme : 03-05-2021 14:20

Yeni Akit Yazarı Dilipak: Diyanet'i Yeniden Yapılandırmamız Gerekiyor

Yandaş Yeni Akit gazetesi yazarı Dilipak, yayımladığı köşe yazısında Diyanet'in yeniden yapılandırılması gerektiğini öne sürdü.

Yeni Akit Yazarı Dilipak: Diyanet'i Yeniden Yapılandırmamız Gerekiyor

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, yayımladığı köşe yazısında Diyanet'in yeniden yapılandırılması gerektiğini savundu.

Kendilerinin 'bir an önce' çalışmalara başlaması gerektiğini ifade eden Dilipak, "Diyaneti yeniden yapılandırmamız, Vakıfları yeniden yapılandırmamız gerekiyor. Bizim de yapacak çok işimiz var. Kim yapacaksa, bir an önce bizim, Hilafete bağlı topraklardaki, Osmanlı topraklarındaki, Doğu Roma topraklarındaki, Ortodoks topraklarındaki kadim uygarlık dönemine ait bilgileri toplamamız ve üzerinde çalışmalara başlamamız lazım" dedi.

Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait yeteri kadar çalışmalarının olmadığını da itiraf eden Dilipak, "Ama düşünüyorum da bizim Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait böyle bir yeterli çalışmamız yok ki. Osmanlı Arşivleri ve Şer’iye sicilleri konusunda bile yeterli çalışmalarımız yok. Kendi ülkemizdeki dini vakıf, dernek, cemaat yapılarını bile bir araya getirmeden nasıl yapacağız bunu" eleştirisinde bulundu.

Dilipak, yazısının devamında "Para ve iktidar açlığı aklımızı başımızdan almış. Küçük hesaplarla din, tarih, gelenek, ilim, sanat, ne varsa harcıyoruz. Magazinleştiriyoruz, mefahire dönüştürüyoruz, sorumluluk idrakine değil. Onun için aklımızı başımıza almamız gerek. Kolay yoldan para kazanmak için her haltı yapmaya hazır kalabalıklarla bu işin üstesinden gelemeyiz. Yeni bir medeniyetin ihyası ve inşası için güç ve paradan önce akıl gerekli" ifadelerini kullandı.