Haberler
Giriş Tarihi : 19-11-2020 10:41   Güncelleme : 19-11-2020 10:41

Yerli Üretici 200 Bin Ton Üretmesine Rağmen Afrin'den Getirilen Zeytinyağı ABD'ye Pazarlanıyor

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Türkiye'nin 200 bin ton zeytinyağı üretmesine rağmen Afrin'den getirilen 90 bin ton zeytinyağının ABD'ye pazarlandığını söyledi.

Yerli Üretici 200 Bin Ton Üretmesine Rağmen Afrin'den Getirilen Zeytinyağı ABD'ye Pazarlanıyor

CHP Ekonomi Masası heyetinin, gerçekleştirdiği toplantılar kapsamında ziyaret ettiği Hatay'da yerli üreticinin sorunları ele alındı. Toplantıda konuşan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Türkiye'nin 200 bin ton zeytinyağı üretmesine rağmen Suriye'nin Afrin şehrinden getirilen 90 bin ton zeytinyağının Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ABD'ye pazarlanmaya çalışıldığını söyledi.

Afrin'den getirilen zeytinyağı için ABD'de pazarlık yapılmasını eleştiren Çinçin, "Şimdi duydum ki Tarım Kredi Kooperatifleri’nin temsilcileri New York’a zeytinyağı pazarlamaya gitmişler. Doğru bir uygulama olmadığı kanaatindeyiz. Tarım Kredi Kooperatifi’nin başarı öyküsüne baktım. Baktım ki sürekli batmışlar, hükümet veya daha önceki iktidarlar kasasına para eklemiş. Tarım Kredi Kooperatifi’nin şöyle bir özelliği var. Hiçbir iş yapmadan ton başına belli bir miktar komisyon aşabiliyor. Bunun rekabet hukukuna aykırı olduğu düşüncesindeyim" ifadelerini kullandı.

Bombalar Reyhanlı'ya Düştü Ekonomik Sıkıntılar Hatay'ı Vurdu

Sözlerine bu durumun düzeltilmesi gerektiğini vurgulayarak devam eden Çinçin, "Tarım Kredi Kooperatifi’ne bir özellik verilmiş. Sadece demiş ki Tarım Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı ‘siz bu malı ithal edebilirsiniz’. Hatay orman yangınında Hatay’ı ziyaret eden Tarım Bakanı’na sorma fırsatı buldum, 'Neden Tarım Kredi Kooperatifi’ne böyle bir ayrıcalık verildi'. Bu bildiğim kadarıyla rekabet hukukuna da aykırı. Biz bunun bir an önce düzletilmesini istiyoruz. Gerekirse Zeytin Dalı Kapısı’nda bu iş için geçici serbest bölge ya da kalıcı da olabilir. Kalıcı bir serbest bölge olursa daha memnun oluruz. Bombalar Reyhanlı’ya düştü, ekonomik sıkıntılar Hatay’ı vurdu. Buradan Hatay’ın da pay alması gerektiğine inanıyoruz. Afrin’de 90 bin litre zeytinyağı üretilmekte. Dahilde işleme rejimi içerisinde Türkiye’ye getirilip ihraç kaydıyla satılmakta ancak iç piyasaya satılmamak kaydıyla geliyor. Fazlasıyla bu zeytinyağının iç piyasaya satıldığı Türk üreticisinin bundan rahatsız olduğu şikayetimiz var. Hatay adına konuşuyorum, Bizim ciddi anlamda ihracat potansiyeli olan şirketimiz var. Bunlara Afrin’den zeytinyağı ithal yetkisi verilmiyor. Biz bunun karşısında olduğumuzu Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ilettik" şeklinde konuştu.