Haberler
Giriş Tarihi : 26-01-2021 16:11   Güncelleme : 26-01-2021 16:11

Yeşilçam Oyuncusu Nilüfer Aydan Hakkında Erdoğan'a Hakaretten Hapis İstemi

Yeşilçam oyuncusu 80 yaşındaki Nilüfer Aydan, Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle hakim karşısına çıkarıldı. Duruşma savcısı Aydan'ın 4 yıl 8 aya kadar hapsini istedi.

Yeşilçam Oyuncusu Nilüfer Aydan Hakkında Erdoğan'a Hakaretten Hapis İstemi

Sosyal medya hesabından AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Yeşilçam oyuncusu Nilüfer Aydan’ın "Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret" suçundan 4 yıl 8 ay hapsi istendi. Suçlamaları kabul etmeyen Aydan, "Dünya’da bu kadar olay ve pandemi varken Cumhurbaşkanı’nın dava edeceğini düşünmüyorum, tahminimce haberi dahi yoktur. Beraatimi isterim" dedi.

Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık olarak çıkan Nilüfer Aydan savunmasında, dava konusu paylaşımların hakaret olduğuna dair iddiayı kabul etmediğini belirterek "Paylaşımlarda hakaret anlamında kötü bir söylem yoktur. Sadece bir vatandaş olarak eleştiri hakkımı kullandım. Nasıl oy veriyorsam eleştiri hakkım olduğunu da düşünüyorum. Ayrıca bazen evimin arka bahçesinde gençlerle tiyatro, sinema ve şiir üzerine sohbetlerimiz oluyor. Bazen gözlüğüm yanımda olmadığı için telefonumdan bu gençlerin sosyal medya paylaşımı yaptığı da oluyor. Dolayısıyla dava konusu paylaşımların hangisini ben yaptım, hangisini ben yapmadım bilemiyorum ancak hakaret etmek için yapmadım. Beraatimi istiyorum" ifadelerini kullandı.

Dava konusu üç paylaşımın suçun unsurları oluşturmadığını ve eleştiri mahiyetinde olduğunu değerlendiren savcı, sanığın bir paylaşımının ise hakaret suçunu oluşturduğunu ileri sürdü. Savcı mütalaasında sanık Nilüfer Aydan’ın "Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Sanık avukatı mütalaayı kabul etmediğini belirterek savunma yapmak için süre istedi. Mahkeme, avukatın mütalaaya karşı savunma hazırlaması için süre vererek duruşmayı erteledi.