Haberler
Giriş Tarihi : 06-05-2021 22:46   Güncelleme : 06-05-2021 22:46

Yine Bir Rüşvet Haberi: '1,5 Milyon Dolar Kime, Nasıl ve Ne Amaçla Ödendi?'

Alamos Gold'un “2021 Yılı İlk Çeyreği” raporunda yapıldığı açıklanan harcamalar dikkat çekti. KEP'ten yapılan açıklamada, bu kalemlerin "rüşvet"i akla getirdiği belirtildi.

Yine Bir Rüşvet Haberi: '1,5 Milyon Dolar Kime, Nasıl ve Ne Amaçla Ödendi?'

Halkla ilişkiler ve sosyal girişimler için bugüne kadar toplam 25 milyon dolar, 2021’nin ilk çeyreğinde de hükümete, halka ve halkla ilişkilere ise 1,5 milyon dolar ödediğini açıklayan Alamos Gold’a KEP tarafından “25 milyon Dolar ve 2021 ilk çeyreğinde projenizi sürdürme giderlerine, hükümete, halka ve halkla ilişkilere ödediğinizi beyan ettiğiniz 1,5 milyon Dolar kime, nasıl, ne amaçla ödenmiştir?” diye soruldu.

Kaz Dağları’nda siyanürle altın arayarak on binlerce ağacın katledilmesine ve doğa talanına yol açan Kanada merkezli Alamos Gold şirketi her üç ayda bir yaptığı gibi 28 Nisan’da da “2021 Yılı İlk Çeyreği” raporunu kamuoyuna açıkladı. Tüm dünyadaki madencilik faaliyetleri ile ilgili verilerin bulunduğu raporda Türkiye ve Kirazlı Altın Madeni Projesi ile ilgili bölümde oldukça önemli açıklamalar yer aldı.

Şirket, söz konusu açıklamada:

- Şirketin aslında Kirazlı Altın Madenini açmak için gerekli ÇED, Çalışma İzni ve Gayri Sıhhi Müessese İznini aldığını ve Ağı Dağı ve Çamyurt Projeleri ile ilgili temel izinlere de sahip olduğunu, tüm bu izinlerin yerel halkın desteği ve uzun süreli ÇED süreçleri ve halkın onayı sonrası alındığını,

- Ruhsatının yenilenmemesinin haksız ve adaletsiz olduğunu ve bu durumun Hollanda-Türkiye İkili Ticaret Anlaşması’na aykırı olduğunu, bu nedenlerle Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni 1 milyar dolar tutarında tazminat ödemesi talebi ile Uluslararası Tahkim Kurulu’na götüreceğini belirtti.

Raporda ayrıca, Türkiye’de 2010 yılından bu yana 250 milyon dolar harcama yapıldığı, bunun 20 milyon dolarının ruhsat harcı, orman izinleri vb. için hükümete ödendiği, halkla ilişkiler ve sosyal girişimler için ise bugüne kadar toplam 25 milyon dolar ödeme yapıldığı, 2021 ilk çeyreğinde de yatırımı sürdürmeye, hükümete, halka ve halkla ilişkilere ise 1,5 milyon dolar ödendiği belirtildi.

‘Kime, Nasıl ve Ne Amaçla Ödendi?’

Rapora ilişkin Kazdağları Ekoloji Platformu (KEP)’ten yapılan açıklamada, Alamos Gold’un raporu kafa karıştırıcı bulundu.

Açıklamada, Alamos Gold’a “Halkla ilişkilere ve sosyal girişimlere bugüne kadar ödediğinizi beyan ettiğiniz 25 milyon dolar ve 2021 ilk çeyreğinde projenizi sürdürme giderlerine, hükümete, halka ve halkla ilişkilere ödediğinizi beyan ettiğiniz 1,5 milyon dolar kime, nasıl, ne amaçla ödenmiştir? “ sorusu yöneltildi.

‘Şirket Bu Harcamayı Nereye Yaptı?’

KEP açıklamasında iktidara da bazı sorular soruldu:

- Alamos’un 2021 ilk çeyreğinde hükümete ödediğini beyan ettiği 1,5 milyon doların ne kadarı hükümete, hangi kuruma, ne amaçla ödenmiştir? 2019 Ekim ayından bu yana ruhsatı olmayan ve faaliyetlerini durduran şirket bu harcamayı nereye yaptı? Bu süreçte şirketin devlete ödemekle yükümlü olduğu herhangi bir resmi borcu var mıdır?

- Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik şirketi, Kirazlı Altın madeni projesi kapsamındaki yatırımlarında teşvik imkanlarından faydalanmış mıdır?  Faydalanmış ise bu teşviklerin maddi karşılığı ne kadardır?

‘Yıkımı Gizlemek İçin’

Açıklamada KEP tarafından halka da seslenildi. Alamos Gold’un ülkeyi borçlu ilan ettiği ve kamunun yapması gereken, ama kendilerinin yaptığını söyledikleri, çöp konteynır temini, cami duvarı yapımı, yol, çeşme, köy sosyal tesisi gibi işler için 1,5 milyon dolar harcadığını söylediği belirtilen açıklamada “Harcandığı iddia edilen bu para şirketin madencilik faaliyetlerinin yaratacağı yıkımı gizlemek içindir. Tüm bunlar 1,5 milyon dolar eder mi?” diye soruldu.

‘Akla Rüşvet İddiası Geliyor’

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

Şirketin beyanları oldukça tutarsız ve şaibelidir ve akla rüşvet gibi iddiaları getirmektedir. Rüşvet ise hem alan hem de veren açısından suçtur ve yargılanmayı gerektirir.

Kurdun, kuşun, sincapların, köklerinden sökülen ağaçların hakkı için bir kez daha herkese soruyoruz:

2021 yılı ilk üç ayında ruhsatı olmayan ve tüm faaliyetleri durmuş olan şirket, iddia ettiği 1.5 milyon doları nereye harcadı?