Haberler
Giriş Tarihi : 20-03-2021 19:43   Güncelleme : 20-03-2021 20:03

Yönetiminde Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın Bulunduğu KADEM'den İstanbul Sözleşmesi Tepkisi

Yönetim kadrosunda Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın da bulunduğu Kadın ve Demokrasi Derneği’nden İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesine ilişkin açıklama geldi. Açıklamada sözleşmenin toplumsal bir gerilim öznesi olduğu belirtlilirken “6284 sayılı kanunun daha da güçlendirilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz” denildi.

Yönetiminde Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın Bulunduğu KADEM'den İstanbul Sözleşmesi Tepkisi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararname doğrultusunda İstanbul Sözleşmesi yürürlükten kaldırıldı. Sözleşmenin kaldırılmasına yönelik tepkiler artarken yönetim kadrosunda Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın da bulnduğu Kadın ve Demokrasi Derneği’nden (KADEM) açıklama geldi.

KADEM’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi kadına şiddetle mücadele için önemli bir girişimdi. Geldiğimiz noktada zemininden koparılmış ve toplumsal bir gerilim öznesi haline dönüştürülmüş durumda” denildi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ÖNEMLİ BİR GİRİŞİMDİ”

KADEM’in tercihinin Avrupa Konseyi’ne söz konusu tartışmaları bertaraf edecek bir yorum beyanı verilmesi yönünde olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

İstanbul Sözleşmesi kadına şiddetle mücadele için önemli bir girişimdi. Geldiğimiz noktada zemininden koparılmış ve toplumsal bir gerilim öznesi haline dönüştürülmüş durumda. Verilen fesih kararını da bu gerilimin bir neticesi olarak okuyoruz. Kadın ve Demokrasi Derneği olarak bu konudaki tercihimiz, Avrupa Konseyi’ne söz konusu tartışmaları bertaraf edecek bir yorum beyanı verilmesi yönündeydi.Nitekim şimdiye kadar hükümetin kadın hakları konusunda tüm ön açıcı ve destek politikalarıyla önemli kazanımlara imza atıldı. KADEM olarak, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da “Varoluşta Eşitlik Sorumlulukta Adalet” sloganıyla genel kadın hakları mücadelesinde kazanımlarımızın ısrarlı takipçisi olacağız. Şiddetle mücadele noktasında 6284 sayılı kanunun daha da güçlendirilmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.