Haberler
Giriş Tarihi : 18-12-2020 19:16   Güncelleme : 18-12-2020 19:16

Yumurtanın Fiyatı Bir Yılda İki Katına Çıktı; 1 TL'yi Geçti

İstanbul Yumurta Üreticileri Toptancıları ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Necati Yıldırım, "Zamın sebebi, üretici 18 aydır zarar ediyor, ham maddenin fiyatı arttı" dedi.

Yumurtanın Fiyatı Bir Yılda İki Katına Çıktı; 1 TL'yi Geçti

Çin virüsü salgını sonrasında Türkiye'de yumurta fiyatlarında sert yükseliş meydana geldi. Yumurtanın 30'lu paket fiyatı tavuk fiyatlarını geçerken, kıyma fiyatıyla yarışıyor. İstanbul Yumurta Üreticileri Toptancıları ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Necati Yıldırım, "Zamın sebebi, üretici 18 aydır zarar ediyor, ham maddenin fiyatı arttı" dedi.

Yumurta fiyatları son bir yılda iki katına çıktı. TL'nin tarihi seviyelerde değer kaybetmesinin yanında salgın döneminde yumurta talebinin de artması fiyatları yükseltti. Pandeminin ilk dönemlerinde 12-13 lira olan 30'luk yumurta paketi, 25-30 liranın üzerine çıktı. Yani yumurtanın tanesi 1 TL oldu.

Yumurtadaki fiyat artışını ve yumurtaların üzerine son kullanma tarihi damgası vurulmaması hakkında açıklama yapan  Yıldırım, durumun yem fiyatlarından kaynaklandığını belirtti. Yıldırım, "Tüketimde bir artış oldu yüzde 10'luk ama bu zamı etkileyecek şekilde değil. Zammın sebebi, üretici 18 aydır zarar ediyor, ham maddenin fiyatı arttı" şeklinde konuştu

Öte yandan yumurtaların üzerine vurulan son kullanma tarihi damgasının olmaması da son günlerde tartışılıyordu. Yıldırım, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Yumurtanın üzerindeki tarihi 3 yıl önce attık. Avrupa'daki sistem serbest ama bizim bakanlığın yönetmeliğinde tarih mutlaka olacak dendi. Yumurta paketli olduğundan dolayı, etiketinin üzerine son kullanma tarihi atılması mecburiyetinde."