Haberler
Giriş Tarihi : 02-10-2020 21:11   Güncelleme : 02-10-2020 21:11

Yunanistan Başbakanı AB Zirvesi'nden Memnun Ayrıldı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, AB Zirvesi'ndeki alınan kararlardan memnun olduğunu dile getirdi.

Yunanistan Başbakanı AB Zirvesi'nden Memnun Ayrıldı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Avrupa Birliği Zirvesi'nden Türkiye hakkında alınan kararların Yunanistan'ı ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tatmin ettiğini ifade etti.

Miçotakis öncelikli hedeflerinin Türkiye'ye yaptırım uygulamak olmadığı ifade etti. Açıklamanın devamında Yunan Başbakan şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerle, iki ülke arasındaki tek hukuki anlaşmazlık olan deniz yetki alanlarının belirlenmesini hedefleniyor. Türkiye ile Yunanistan arasında yalnız istikşafi görüşmeler yok. Dışişleri Bakanlıkları arasında, askeri heyetler arasında da görüşmeler yapılmakta. Deniz yetki alanları başka, diğer konular başka..."

NATO'da Türk ve Yunan askeri heyetleri arasında sağlanan mutabakatın da olumlu olduğunu ifade eden Miçotakis, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi düşünüp düşünmediği şeklindeki sorusuna, "İstikşafi görüşmeler bir başlasın, sonrasıda liderler arasında da görüşmeler olabilir" dedi.

Yunan Muhalefeti Tepkili

Ana muhalefet partisi SYRIZA Lideri Alexis Çipras, Miçotakis'in Avrupa Konseyi hedefine ulaşamadğını ve AB Zirvesi'nden eli boş döndüğünü söyleyerek eleştirdi.

Sosyal medya hesabından hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Çipras, "Masada ne Türkiye'ye yaptırım, ne de provokasyonların yeniden başlaması halinde onları harekete geçirecek bir mekanizma var. Özellikle Türkiye-Libya Antlaşması'nın BM'de resmen ilan edildiği gün, iki taraf arasında NATO'da bir anlaşmanın açıklandığı gün ve Pompeo'nun Yunanistan'dan ayrılmasından bir gün sonra neden havlu attı?" şeklinde açıklama yaptı.