Haberler
Giriş Tarihi : 20-01-2021 23:15   Güncelleme : 20-01-2021 23:15

Yunanistan İyonya Denizindeki Karasularını 12 Mile Çıkardı

Yunanistan parlamentosu, Yunanistan ülkenin batısında yer alan İyonya denizindeki 12 mile çıkarılması hususundaki yasa tasarısını çoğunluk oyuyla kabul etti.

Yunanistan İyonya Denizindeki Karasularını 12 Mile Çıkardı

Onaylanan yasaya göre, Yunanistan'ın kuzey batısındaki Korfu adasından; en güneyideki Mora yarımadasının orta ayağındaki Tainaro ucunun batısına kadar olan kara suları 12 mile uzatıldı. 300 sandalyelik parlamentoda ismen yapılan oylamada, Yunanistan Komunist Partisi'nin (KKE) kullandığı 16 çekimser oyun dışında, muhafazakar iktidar partisinden başka sol ve sağ eğilimli tüm muhalefet partilerinin toplam 284 kabul oyu ile tasarı yasa haline getirildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias konuşmasında, "İyonya denizindeki kara sularının 12 mile uzatılmasıyla Yunanistan'ın egemenlik sahasının 13 bin kilometrekare genişlediğinden" söz etti. 

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ise  parlamento oturumunun kapanış konuşmasında, "Yunanistan'ın, kara sularını 12 mile uzatma hakkının 1982 Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi'nden kaynaklandığını" söyledi ve "geri kalan deniz bölgelerinde de kullanma hakkını saklı tuttuğunu" iddia etti.