Haberler
Giriş Tarihi : 25-11-2020 17:57   Güncelleme : 25-11-2020 17:57

Zafer Sarhoşu ABD'li Senatörden Türkiye'ye Küstah Tehdit

ABD'li Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Türkiye'yi hedef alan küstahça açıklamalarda bulundu.

Zafer Sarhoşu ABD'li Senatörden Türkiye'ye Küstah Tehdit

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimini kazanan Demokrat Parti'nin adayı Joe Biden'ın yönetimine geçiş süreci başlarken Türkiye ile nasıl bir siyasetin izleneceği merak ediliyor.

Seçim öncesi pek de dostane mesajlar barındırmayan Biden'ın yakınındaki isimler, Türkiye'ye karşı Trump'tan daha sert bir tavır takınılacağını ifade etti. Demokrat Parti senatörü Chris Van Hollen, konuyla ilgili Yunan gazetesi Kathimerini'ye küstahca açıklamalar yaptı.

"Yunanistan ve diğer Avrupalı müttefiklerimiz Biden yönetiminden son 4 yılda deneyimledikleri kaotik ve güvenilmez dış politikaya son vermesini bekleyebilir. Birinci öncelik, Trump yönetiminde tarihi dip gören Avrupa'daki demokratik müttefiklerimizle ilişkilerin onarılması ve Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otoriter yönetiminin saldırısı altındaki hukukun üstünlüğü, demokratik kurallar ve basın özgürlüğü ilkelerinin tesisine yeniden odaklanmak olacaktır.

Türkiye, son 4 yılda sadık bir NATO müttefiki olarak hareket etmekte giderek daha başarısız oldu ve rotasını değiştirmediği müddetçe sadık NATO müttefiki muamelesi göremez.

Kongre, NATO güvenliğini tehdit eden Rusya yapımı S-400 hava savunma sistemini aldığı ve artık aktive ettiği için yasalar uyarınca Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını talep etmeye devam edecek.

Buna ilaveten Türkiye'nin Doğu Akdeniz, Suriye'nin kuzeyinde ve diğer yerlerde uluslararası hukuku tekrar tekrar ihlal etmesi, Maraş'la ilgili BM kararlarını ihlali ve iç siyasi muhaliflerine ve basına karşı ciddi insan hakları ihlalleri, demokratik bir müttefikin yönetilme tarzıyla tutarsızdır.

 

Türkiye'ye eylemlerinin hesabını sormak için yeni gelen Biden yönetimiyle çalışmayı dört gözle bekliyorum."