Haberler
Giriş Tarihi : 20-02-2021 10:38   Güncelleme : 20-02-2021 10:38

Ziya Selçuk, Hamza Yerlikaya’nın Sahte Diploması Sorulunca Sessizliğe Büründü

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sahte lise diploma kullanarak üniversiteye kayıt yaptırdığı mahkeme kararı ile ortaya konulan Hamza Yerlikaya’nın isminin okullardan silinmesi talebini duymamazlıktan geldi.

Ziya Selçuk, Hamza Yerlikaya’nın Sahte Diploması Sorulunca Sessizliğe Büründü

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya’nın lise diplomasının sahte olduğuna ilişkin mahkeme kararı Aralık 2020’de ortaya çıkarıldı. Skandalın ortaya çıkmasının ardından eğitim sendikaları ve çok sayıda milletvekili, Hamza Yerlikaya isminin okullardan kaldırılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurdu.

Başvurular üzerinden aylar geçmesine karşın Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yanıt alınamadı. Bunun üzerine aralarında CHP Milletvekili Onursal Adıgüzel ile HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın da olduğu onlarca milletvekili konuyu TBMM gündemine taşındı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren milletvekilleri, “Lise diploması sahte olduğu ortaya çıkan Hamza Yerlikaya’nın isminin okullarımızda yer almasını istemiyoruz” diyerek, “Bu konuda bir şey yapacak mısınız?” diye sordu. Bakan Selçuk ise soruya, “İsim değişiklikleri Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği kapsamında yapılmaktadır” yanıtını verdi.

Önergeleri yasal süreyi aşarak yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Sahte diplomalı bir kişinin adının okullarımızda kalması eğitim ruhuna aykırı değil midir?” gibi soruların büyük bölümünü görmezden geldi.