Haberler
Giriş Tarihi : 22-03-2021 16:08   Güncelleme : 22-03-2021 16:21

1,5 Milyon Doz Pfizer/Biontech Aşılarının AKP Yöneticilerine ve AKP'li Kesimlere Yapıldığı İddia Edildi

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Türkiye’ye geldiği belirtilen 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşılarının imtiyazlı bazı AKP yöneticilerine ve kesimlerine yapıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

1,5 Milyon Doz Pfizer/Biontech Aşılarının AKP Yöneticilerine ve AKP'li Kesimlere Yapıldığı İddia Edildi

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Dr. Aytun Çıray, Türkiye’ye geldiği ortaya çıkan, 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşılarının imtiyazlı bazı AKP'li yöneticilere ve kesimlerine yapıldığı hakkındaki iddiaları meclis gündemine taşıdı.

Aytun Çıray,  Alman Pfizer/Biontech işbirliği ile üretilen ve etkinliği yaklaşık %94,5 olan aşılar ile ilgili 31 Aralık 2020’de 4,5 milyon dozluk anlaşma yapıldığını ve mart sonuna kadar bu aşıların ülkemize geleceğinin Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Mücahit Özdemir tarafından kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlattı.

Aşının temininde ve tesliminde bir gecikme olmayacağının, geldiğinde de risk gruplarına göre sırayla uygulanmaya devam edeceğinin söylendiğini belirten Çıray, Avrupa Birliği tarafından AB kaynaklı aşıların hangi ülkelere ne kadar gönderildiğinin açıklandığı belgede Türkiye’ye 1,5 milyon doz aşının gelmiş olduğunu söyledi.

Aşı Oldukları İçin Rahat Rahat Kongre Yapıyorlar

 

1- Türkiye’ye 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısının geldiği doğru mudur? 

2- Avrupa Birliği tarafından paylaşılan belgeye göre Türkiye’ye çoktan geldiği belirtilen 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı kimlere yapılmıştır? Bu kişileri kim, hangi risk ölçütlerine göre belirlemiştir? 

3- Topluma mesafe ve hijyen önlemlerinin gevşetilmemesi gerektiği uyarılarının defaatle yapıldığı ve salgın rakamlarının giderek arttığı bir süreçte AKP’nin geçtiğimiz haftalarda bulaşmaya çok müsait, lebalep kongreleri rahatlıkla gerçekleştirebilmesinin nedeni bu aşıların AKP’lilere yapılmış olması mıdır? 

4- Şu ana kadar Çin/Sinovac aşısı dışında Türkiye’ye gelen başka aşılar var mıdır? Varsa bunlar hangi aşılardır ve kimlere hangi kriterlere göre yapılmıştır? 

sorularını yönelten Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan cevap beklediğini belirtti.

''Şeffaflık ve güvenilirlikle yakından uzaktan bir bağı kalmayan AKP yöneticilerinin el altından aşı getirtip kendi üyelerine ve seçmenlerine yaptırıyor iddialarına dahi şaşırılmayacak duruma geldik. Artık adaletten yoksun, insan sağlığının önemini dahi siyasal islamist takıntılarına göre sınıflandırıp öncelik tanıyan bir iktidarla karşı karşıyayız” diyen Çıray, aşı meselesinin bile skandal haline geldiğini ekledi.