Haberler
Giriş Tarihi : 22-09-2021 19:57   Güncelleme : 22-09-2021 19:57

200 Milyon Liralık Vurgunla Suçlanan Fabrika Sahibi Tutuklandı

Kocaeli'nde karşılıksız çek yazarak 200 milyonluk vurgun yaptıktan sonra şehri terk eden fabrika sahibi yakalandı.

200 Milyon Liralık Vurgunla Suçlanan Fabrika Sahibi Tutuklandı

Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde bir fabrikası olan Faruk Burak Karacebe, yaklaşık 80 kişiden çek karşılığında 200 milyon liranın üzerinde mal ve ürün aldı. Ancak ürünlerin ödemesini almak için bankaya giden mal sahipleri çekin karşılıksız olduğunu öğrendi. Bunun üzerine mal sahipleri Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek Karacebe hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunun ardından fabrika sahibi Faruk Burak Karacebe hakkında Kocaeli 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nde ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla dava açıldı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Karacebe, İstanbul’daki evinde yakalanarak gözaltına alındı.

''Çeklerin Karşılıksız Olduğunu Sonradan Öğrendim''

Karacebe, mahkemedeki ifadesinde çeklerin karşılıksız olduğunu bilmediğini iddia ederek, “İş yerimin boşaltılmasından haberim yoktu. Pandemi sürecinden sonra hem iş yerimizin ham maddesi amacıyla hem de piyasada alım satım yapmak için bir miktar malzemeyi çeşitli şirketlerden, kişilerden satın aldık. Bunların karşılığında çekler verdik. Daha sonra fabrikayı 8 milyon liraya devrettik ve devirden sonra söz konusu çeklerin karşılıksız olduğunu öğrendim” dedi.

Karşılıksız çeklerle klima, bilgisayar, terlik, tencere, ayakkabı, iş makinesi, gübre, tohum ve akaryakıt gibi birçok ürün alarak 200 milyonluk vurgun yapan Karacebe tutuklanarak cezaevine gönderildi.