Haberler
Giriş Tarihi : 04-02-2021 13:11   Güncelleme : 04-02-2021 13:11

23 İlde Mutasyonlu Virüs Görüldü

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, mutasyonlu virüsün görüldüğü il sayısının 23'e yükseldiğini söyledi.

23 İlde Mutasyonlu Virüs Görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, en son yaptığı açıklamada mutasyonlu virüsün 17 ilde görüldüğünü söylemişti. Bilim Kurulu üyesi tarafından yapılan açıklamaya göre bu sayı 23'e yükseldi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında, “Riskli mutasyonlar sınır tanımadan yayılıyor. Ülkemizdeki İngiltere mutasyonu 196 oldu, 2 Güney Afrika, 1 de Brezilya varyantı ile karşılaşıldı. Yeni mutasyonların görüldüğü ve vakaların yeniden artışa geçtiği bugünlerde tedbirlerden taviz vermeden mücadelemizi sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı.

Mutasyonlu Virüs Yayılmaya Devam Ediyor

Sema Turan, İngiltere'den gelen mutasyonlu virüs görüntülerinin hastalığın şiddetinin arttığını gösterdiğini ve mutasyonlu virüs sayısı yükselmeye devam ederse acil bakım ihtiyacının artacağını vurguladı.

Turan, sözlerine şunları da ekledi; "Bütün viral enfeksiyonlarda her yıl virüs yapısını bir miktar değiştirir. O nedenle virüsler de kendini korumaya alıp, mücadele etmeye devam ederler ve yapılarını değiştirirler. Bunu bazen tek bir proteinini değiştirerek yapabilmekteler. O nedenle şu anki mutasyonlu virüslere baktığımızda kendi yapılarında bir miktar değişiklik yarattıklarını görüyoruz. 23 şehirde mutasyonlu virüse rastlandı. Özellikle yurtdışından gelen veriler yüksek bulaştırıcılık oranına sahip olduğunu gösteriyor. Ancak hastalık şiddetinin nasıl olduğu konusunda net bir bilgi yoktu. Fakat son günlerde özellikle İngiltere’deki görüntüler bu virüsün yarattığı hastalığın da şiddetinin oldukça yüksek olduğu şeklinde. Bu da aslında şu anlama geliyor ki bireylerin hastaneye, yoğun bakıma ihtiyaç duyma oranları artabilir. Bu nedenle dikkatli olmak zorundayız. Mutasyonel virüsün yayılmaması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor."