Haberler
Giriş Tarihi : 18-06-2021 15:58   Güncelleme : 18-06-2021 16:16

4'üncü Yargı Paketi TBMM Başkanlığı’na Sunuldu

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 4'üncü Yargı paketini TBMM Başkanlığına sunduklarını açıkladı.

4'üncü Yargı Paketi TBMM Başkanlığı’na Sunuldu

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, ''4'üncü yargı paketi'' olarak bilinen ‘Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM'ye sunduklarını açıkladı. Mecliste basın toplantısı düzenleyen Akbaşoğlu,  “4’üncü Yargı Paketi ile Ceza Muhakemesi Kanunu, Türk Ceza Kanunu, İdari Yargılama Usulü Kanunu ve Anayasa Mahkemesi Kanunu’nda toplam 4 kanunda değişiklik yapıyoruz. Yargı bağımsızlığı ve adil yargılanma hakkının güçlendirilmesini hedefliyoruz. Hukuki öngörülebilirlik ve şeffaflığın geliştirilmesi, kişinin maddi ve manevi bütünlüğü, özgürlük ve güvenliği ile özel hayatının korunmasında daha etkin adımların atılması ve insan hakları konusunda üst düzey idari ve toplumsal farkındalığın artırılması amaçlarına yönelik öncelikli faaliyetlerin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Böylece İnsan Hakları Eylem Planı’nda yer alan amaçları gerçekleştirmek noktasında önemli bir adımı daha bugün atmış oluyoruz” dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planı’nda yer alan reformların da pakette olduğunu söyleyen Akbaşoğlu,  "27 madde var, 4 kanun değişecek" dedi. 

İdarenin Cevap Verme Süresini 30 Güne İndiriyoruz

İdarenin cevap verme süresinin 60 günden 30 güne indirileceğini belirten Akbaşoğlu, “İdarenin 60 günde cevap verme süresini 30 güne indiriyoruz. Bütün kamu idarelerinin 60 günde vatandaşımıza cevap verme süresini kısaltarak 30 güne indiriyoruz. İdari yargıya başvurma süresi ise vatandaşımız yönünden aynen devam ediyor ve 60 günlük hak süresi aynen muhafaza ediliyor. Ceza Kanunu bakımından bahse konu 4 suç yönünden bu suçların boşanmış eşe de işlenmesi karşısında biz bunu artırıcı bir neden olarak nitelikli bir hal olarak düzenliyoruz” dedi.

Boşanılan Eşe Karşı Suçlarda Nitelikli Hal Düzenlemesi

“Kadınlarımızın hak ve hukukunu korumaya ve kadına karşı şiddet ve mücadeleye kesin bir kararlılıkla devam etmekteyiz. Bu kapsamda Türk Ceza Kanunu'nda yer alan kasten öldürme, kasten yaralama, eziyet ve kişi hürriyetinden yoksun bırakma suçları ile ilgili boşanılan eşe karşı işlenmesi durumunda bu suçların nitelikli hal olarak ceza artırımına neden olacağı somut bir düzenlemeye bağlanıyor.” 

Hakim Adayları ve Stajyer Avukatlara Staj İmkanı

Akbaşoğlu, hakim adaylarına ve stajyer avukatlara staj imkanı sunulacağını belirterek, “Hakim adayları ve stajyer avukatların Anayasa Mahkemesi’nde staj yapabilmelerine imkan getiriyoruz” dedi.

Anayasa Mahkemesi Kanunu'nda da değişikliğe gittiklerini söyleyen Akbaşoğlu, “Basit yargılama usulüne ilişkin olarak duruşma günü belirlendikten sonra bu usulün uygulanamayacağı hüküm altına alınıyor. Dikey itiraz usulü önemli bir düzenleme yapılıyor. Sulh ceza hakimliğinin tutuklama ve adli kontrole ilişkin verdiği karara karşı itirazlar asliye ceza mahkemesine yapılacak” diye konuştu.

Paketin içeriğine dair bilgi veren Akbaşoğlu'nun açıkladığı maddeler şu şekilde:

- ''Bilişim suçlarında hangi maddelerin yetkili olduğuna dair aksaklık olduğu için bulunan yerde mahkemeye sorumluluk veriyoruz.

- Adalete erişebilirlik konusunda, şüpheliye, mağdura e-posta gibi bildirimleri ilave düzenleme olarak sunuyoruz.

- İfadesi alınmak amacıyla yakalanan kişilerin mesai saati ve tatil günlerine rastlaması durumunda cumhuriyet savcılığımız ilgili kişiyi serbest bırakabilme emrini verebilecek, hafta sonu nezaret uygulamaları sona erecek.

- Katalog suçlarda bir kişinin tutuklanabilmesi için tutuklamaya yönelik somut delil düzenlemesini de getiriyoruz.''