Haberler
Giriş Tarihi : 14-04-2021 11:34   Güncelleme : 14-04-2021 11:50

68 Yaşındaki Kadın: Çöpten Plastik Toplamazsam Cesedimi Bulurlar

Seher E., çöpten plastik toplamak zorunda olduğunu, aksi takdirde geçinemeyerek öleceğini söyledi.

68 Yaşındaki Kadın: Çöpten Plastik Toplamazsam Cesedimi Bulurlar

'Açlık sınırında' yaşayan vatandaşlar genç, yaşlı demeden çalışmaya mecbur bırakılıyor. 'Büro çalışanları' lüks araçlarda zenginlik şovu yaparken 68 yaşındaki Seher E. çöplerden plastik toplamak zorunda kalıyor.

Ankara’nın Mamak ilçesinde yaşayan Seher E., çöpten plastik toplayarak geçimini sağladığını, her gün Şahintepe, Şirintepe, Tuzluçayır, Misket ve Fahri Korutürk Mahalleleri’nde kilometrelerce yol yürüyerek plastik aradığını söyledi. 

“Eşim yıllar önce yurt dışına çalışmaya diye gitti bir daha gelmedi. İki çocuğumu görmeyeli de çok oldu. Yalnız kaldığım günden bu zamana kadar komşuların, belediyelerin yardımıyla yaşıyordum. Elim çok iş tutmuyor. Bu yüzden çalışamıyordum. Benden geçti artık diye düşünüyordum” diyen Seher E. eskiden kendisine yardım eden insanlar olduğunu ancak artık insanların da yardım etmediğini söyledi.

Yardımlar kesilince her şeyin daha da zorlaştığını anlatan Seher E., “Hastalıktan önce yardım edenler oluyordu. Şimdi herkes kendi derdine düştü. Haftada bir kapım çalarsa iyi. Bizim mahallede gecekonduları ya yıktılar ya da yıkmak üzereler. Eski komşuluklar kalmadı. Havalar soğukken yakacak yardımı yaptılar. Kaymakamlıktan da bir kere bin lira yardım aldım. Onun dışında yardım da alamadım. Başımdaki örtüyü maske yapıp geziyorum. Eski bir sobam var. Bir gün yoldan geçen bir gençten yardım istedim. Arkadaşlarını çağırdı, sobayı kurdular. Yoksa soğukta kalacaktım” diyerek geçirdiği zor günleri anlattı.

Eskiden Pazardan Yiyecek Topluyordum ama Şimdi Başkalarından Bana Sıra Gelmiyor

68 yaşındaki Seher E. ''Bir gün motoruyla plastik toplayan birini gördüm. Ona, ‘Ben de toplarsam benden satın alır mısın’ diye sordum. ‘Tamam’ deyince toplamaya başladım. Kimseden utanmıyorum. Polisler ceza yazmasın diye de başımdaki örtüyü maske yapıyorum. Günde hiç olmazsa 50-60 çöp kovasını karıştırıyorum. Bozulmamış su şişeleri bulursam daha çok para ediyor. O yüzden en çok onları topluyorum. Sonra iki günde bir gelen motorcuya veriyorum onları. O da iki gün için 10-20 lira arası bir şey veriyor. O parayla da sadece elektrik faturası ödüyorum bir de kursağımdan bir şeyler geçiyor. Gecekondumun suyu yok. Onu cami çeşmelerinden sağ olsun benim için dolduruyorlar. Yakacak alamıyorum. Topladığım odunları, kartonları yakıyorum. Eskiden pazarlardan yiyecek topluyordum. Pazarcılar vermiyordu ama gece gittiklerinde topluyordum. Şimdi orası da kalabalık. Bana sıra gelmiyor. Herkesin durumu kötü. Benim gücüm yok artık yiyecek toplamaya'' ifadeleriyle gücünün tükendiğini anlattı. Zorunlu ihtiyaçlarını bile tek başına karşılayamayan yaşlı kadın, ülkenin gidişatını ''Eskiden akşam pazarından yiyecek topluyordum, şimdiyse başkalarından bana sıra gelmiyor'' cümlesiyle özetledi.

Gecekondumda Ölümü Bulurlar 

''Aşı olmadım. Nasıl olayım? Her gün sokaktayım. Sokağa çıkmadığım gün yok. Yasak varken de sokağa çıkıyorum. Polisler, bekçiler beni gördüklerinde yanıma gelmiyorlar. Para isterim sanıyor olabilirler. Kimseden artık bir şey beklemiyorum. Arada halime acıyanlar, beni çöplerin yanında görenler evlerinden kıyafet, çorap veriyorlar sağ olsunlar. Ama eğer ben elimi bu çöplere sokup plastik toplamazsam gecekondumda ölümü bulurlar” diyen Seher E., son nefesini verene kadar plastik toplamak zorunda olduğunu belirtti.