Haberler
Giriş Tarihi : 04-05-2021 21:06   Güncelleme : 04-05-2021 21:35

"70 Bin Liraya Yakalama, Arama ve Yurtdışı Çıkış Yasağı Kaldırılır" İlanına Soruşturma Başlatıldı

Türk hackerler tarafından kurulan bir forum sitesinde "Yakalama ve arama kararı kaldırılır" başlığıyla verilen ilanı gündeme taşımasının ardından soruşturma başlatıldı.

Independent Türkçe'nin gündeme getiriği haberde, bir hacker sitesinin 70 bin lira karşılığında yakalama, arama ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasına yönelik ilan verilmesi aktarılmıştı.

İlanda, hakkında arama, yakalama ve yurtdışı çıkış yasağı olan kişilerin Ankara'ya avukatını göndermesi gerektiği belirtiliyordu.İlan veren kişi ya da kişiler, işlem için kendi avukatlarıyla, başvuran kişinin avukatının buluşmasının sağlanacağını ve ilk buluşmada 10 bin lira ödeme yapılması gerektiği belirtiliyordu.İlanda, bu aşamadan sonra işlemlerin başlatıldığı, kişi hakkındaki arama, yakalama ve yurtdışı çıkış yasağı kaldırıldığında ortalama 70 bin lira gibi bir maliyet oluştuğuna değiniliyordu.

Haberin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma, Türk Ceza Kanunu'nun 158. maddesinde yer alan "Kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının, siyasi parti, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu" kapsamında başlatıldı. 

Kimlikleri Tespit Edilecek

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'nün talimatıyla, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü çalışmalara başladı. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, ilanı verenlerin kimlik ve adres bilgilerinin tespit etmek için çalışıyor.

Ayrıca, haberde değerlendirmesi bulunan Adli Bilişim Uzmanı ve avukat Levent Mazılıgüney'in de ifadesi alındı.