Haberler
Giriş Tarihi : 28-02-2021 15:03   Güncelleme : 28-02-2021 15:20

"ABB Bu Adımı Atmasaydı, Sağlık Bakanlığının Aklına Gelmezdi"

CHP’li Gamze Taşçıer, yerli SMA test kiti üretimi hakkında, “Üzerinden iki yıl geçti, ses çıkmadı” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 2019'da yaptığı açıklamada, SMA test kitinin bir yıl içinde yerli olarak üretileceği sözlerini anımsatarak “Üzerinden iki yıl geçti, ses çıkmadı” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) geçtiğimiz günlerde, evlenecek çiftlere SMA tarama testinden ücretsiz yararlanma imkânı sunan bir girişimde bulundu. Ardından Sağlık Bakanı’nın da bu konuda benzer bir adım atacaklarını söylemesine ilişkin Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer açıklama yaptı.

SMA tarama testlerinin ücretsiz yapılması için TBMM’de yoğun çaba sarf ettiğini belirten Taşçıer, “Defalarca çağrı yapmama rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından hiçbir adım atılmadı. Fahrettin Koca 29 Mart 2019'da, ‘Bir yıllık süreci geçmeden kiti yerlileştirme noktasında ciddi bir gayret içindeyiz’ demişti. Üzerinden iki yıl geçti bir ses çıkmadı” dedi.

ABB’nin, Başkent Üniversitesi ile yaptığı protokol kapsamında evlenecek çiftlere ücretsiz SMA testi yaptıracağını anımsatan Taşçıer, “Bunun üzerine Bakan Bey de sözünü hatırlamış olacak ki müjde açıklaması yaptı. Belediyemiz bu adımı atmasa acaba akıllarına gelecek miydi, hiç sanmıyorum” diye konuştu.