Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 19-01-2021 21:25   Güncelleme : 19-01-2021 21:35

ABD, Çin'in Doğu Türkistan Zulmünü Soykırım Olarak Tanıdı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in, Doğu Türkistan'da yaptıklarını "soykırım" ve "insanlığa karşı suç" tanıdıklarını açıkladı. 

ABD, Çin'in Doğu Türkistan Zulmünü Soykırım Olarak Tanıdı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, son 4 yıldır Çin'in Doğu Türkistan politikalarını dikkatle incelediklerinin altını çizerek, "Mevcut gerçeklerin dikkatli bir şekilde incelenmesi sonucunda, Mart 2017'den bu yana, Çin Komünist Partisinin yönetimi altındaki Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan'daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı suç işlediği sonucuna vardım." ifadesini kullandı.

Bölgedeki incelemelerinin sürdüğünü vurgulayan Pompeo, "Aynı şekilde elimizdeki verilere bakarak, Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan'daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı soykırım işlediği sonucuna vardım. Bu soykırımın devam ettiğine ve Çin yönetiminin Uygur halkını yok etmeye yönelik sistematik bir girişimine tanıklık ettiğimize inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.