Haberler
Giriş Tarihi : 26-02-2021 21:41   Güncelleme : 26-02-2021 21:41

ABD İstihbaratı: Kaşıkçı Cinayetinin Talimatını Prens Selman Verdi

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü tarafından 2018'de hazırlanan "Kaşıkçı İstihbarat Değerlendirme Raporu" yayımlandı.

ABD İstihbaratı: Kaşıkçı Cinayetinin Talimatını Prens Selman Verdi

Bahsi geçen istihbarat raporunda, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini onaylayan kişinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman olduğu belirtildi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), 2018 yılında hazırlanan ancak Donald Trump yönetiminin kamuya açıklamadığı "Kaşıkçı İstihbarat Değerlendirme Raporu"nu yayımladı.

AA'nın aktardığına göre, başta Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) olmak üzere ilgili istihbarat kurumlarının katkıda bulunduğu raporda, Kaşıkçı cinayetini onaylayan kişinin Veliaht Prens Selman olduğu belirtildi.

Raporda, "Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Türkiye'nin İstanbul kentinde yakalanması ya da öldürülmesine yönelik operasyonu onayladığı sonucuna ulaştık" ifadesi yer aldı.

Ayrıca raporda, "Bu sonuca, Prens Muhammed bin Selman'ın, ülkede karar alma mekanizmalarını kontrol ettiği, cinayette Prens'in önemli bir danışmanının ve güvenlik ekibinin yer aldığı, Prens'in Kaşıkçı da dâhil yurt dışındaki muhalifleri susturmak için şiddet içeren adımlar attığı gerçeklerini baz alarak ulaştık" bilgisi verildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a yönelik eleştirileriyle bilinen ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçı'nın, konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.